Materiał Partnera Technologie wytwarzania laminatów

Technologie wytwarzania laminatów

Laminaty to tworzywa sztuczne, które uzyskuje się z połączenia dwóch tworzyw charakteryzujących się różnymi właściwościami technologicznymi i mechanicznymi. W tym przypadku jeden materiał pełni funkcję konstrukcyjną, drugi natomiast wiąże ze sobą włókna i chroni przed działaniem czynników zewnętrznych. Co warto wiedzieć na temat technologii produkcji laminatów poliestrowo-szklanych?

Kilka słów na temat laminatów

Określenie laminat wskazuje na tworzywo kompozytowe, w którym włókna konstrukcyjne układane są warstwami w formie cienkich mat bądź innych struktur. W praktyce laminaty należą do dominujących typów kompozytów. Podkreślić należy fakt, że niejednokrotnie połączone są z kompozytami wyróżniającymi się innymi właściwościami, na przykład wykazującymi jednokierunkowe wiązki włókien konstrukcyjnych.

Co to są laminaty poliestrowo-szklane?

Istotne jest to, że jeżeli chodzi o zastosowania przemysłowe, a także amatorskie to dominującą strukturą jest laminat poliestrowo-szklany określany jako PS. Ciekawe jest to, że wytwarzany jest w kilku ważnych technologiach. Niezwykle popularnym działaniem jest ręczne przesycanie żywicą poliestrową warstw mat i tkanin szklanych przy wykorzystaniu wałków, pędzli i innych komponentów.

Ulepszeniem określonego procesu jest próżniowe odsysanie nadmiaru żywicy. Jest to działanie, które ma pozytywny wpływ na jednorodność laminatu – informuje profesjonalista zatrudniony w przedsiębiorstwie Darmal Laminaty Alina Kiedrowska z Miastka w województwie pomorskim. Zauważyć należy, że materiały niezbędne do wskazanego procederu nie są kosztowne. Nie ma także problemu z ich dostępnością.

Inną metodą, która jednak potrzebuje zaangażowania drogich rozwiązań, jest działanie polegające na natryskiwaniu na jednorazowe formy bądź gotową mieszaninę żywicy, a także włókna szklanego, która tworzy po utwardzeniu kompozyt.

Proces produkcji laminatów

Proces produkcji laminatów przeprowadza się w specjalnych halach produkcyjnych, które wyposażone są w systemy kontroli wilgotności i temperatury. Ważna jest również wentylacja i odciąganie kurzu. Dobre warunki są potrzebne do uzyskania produktu wyróżniającego się odpowiednią jakością. Najczęściej proces produkcji obejmuje takie czynności jak ręczne nałożenie separatorów na określone formy. Następnie umieszcza się żelkot, następnie warstwę zbrojenia, która jest przesycana żywicą. Ważne jest wklejanie wzmocnień metalowych bądź sklejkowych. W skład niezbędnych działań wchodzi również utwardzanie, uzyskanie formy, obcinanie naddatków technologicznych albo wycinanie otworów, szlifowanie, nakładanie topkotu, a na końcu instalacja wyposażenia.

Opracowanie:

Podziel się