Technologia CNC i jej wpływ na procesy obróbcze
PrzemysłObróbka CNC stanowi obecnie jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się metod wytwarzania. Dzięki niej możliwe jest szybkie produkowanie rozmaitych elementów, których jakość jest bardzo wysoka. Poza tym obrabiarki CNC pozwalają na wyprodukowanie identycznych przedmiotów. Czym dokładnie jest technologia CNC i jak wpływa na obróbkę materiałów?
Technologia CNC – na czym polega?
Obróbka CNC to proces produkcyjny, który polega na usuwaniu lub oddzielaniu materiału. Technologia ta daje możliwość formowania i wykonywania dowolnych kształtów w obrabianym materiale. Cały ten proces wstępnie zaprogramowany jest przez ludzi. Do maszyn CNC zalicza się wszelkiego typu obrabiarki, które są sterowane przez komputer. Do nich zaliczają się np. frezarki CNC i tokarki CNC. Ich stosowanie znacznie ułatwia wykonywanie procesów produkcyjnych.
Niegdyś, przed stosowaniem numerycznego sterowania, obrabiarki były obsługiwane przez operatorów ręcznie, przez co produkcja przebiegała wolnej, a wytwarzane produkty nie zawsze spełniały normy jakościowe. Technologia CNC, którą zajmują się fachowy m.in. z firmy Asmp z Zabierzowa w województwie małopolskim, to nieco zmieniła. Można by nawet powiedzieć, że wykorzystywane w dzisiejszych czasach maszyny CNC to pewnego rodzaju roboty, które przeznaczone są do obrabiania materiałów.
Jak wykorzystywanie maszyn CNC wpłynęło na produkcję?
Wprowadzenie technologii CNC w zakładach przemysłowych korzystnie wpłynęło na wygodę wykonywania pracy. Stosowanie maszyn sterowanych za pomocą komputera sprawia, że praca ręczna została ograniczona do minimum, jakim jest wstępne zaprogramowanie urządzenia. Eliminacja pracy ręcznej spowodowała również oszczędność czasu, bowiem obecnie maszyny CNC samoczynnie obrabiają materiał. Tym samym możliwy był wzrost wydajności. Każdy wie, że produkcja zautomatyzowana jest znacznie szybsza niż ręczna. Warto w tym miejscu zaznaczyć jeszcze jeden aspekt. Przewagą technologii CNC nad obróbką ręczną jest to, że maszyny sterowane komputerowo popełniają zdecydowanie mniej błędów w porównaniu do produkcji ręcznej.
Technologia CNC umożliwia także wykonywanie obróbki prototypowej taniej i łatwiej, niż odbywało się to kiedyś. Dzięki temu zakłady produkcyjne mogą wykonywać makiety bez wysokich kosztów, a to wpłynie na lepsze postępowanie w dalszych etapach produkcji. CNC pozwala również na zrównoważony rozwój. Ta metoda obróbki nie wymaga dodatkowych materiałów, co przekłada się na niewielką ilość odpadów. Wdrożenie metody CNC sprawiło, że produkcja wymaga mniej procesów. Głównymi elementami odpowiedzialnymi za monitorowaniem maszyn CNC są komputery i odpowiednie oprogramowania. Stworzenie projektu i jego przesłanie do urządzenia obrabiającego również odbywa się komputerowo. Pełna automatyzacja pozwala na to, że maszyny CNC samodzielnie wykonują większość etapów produkcji, dzięki czemu nie ma potrzeby wykorzystywania dodatkowych narzędzi i maszyn lub też pracy ręcznej.