Materiał Partnera Świat wind – jakie urządzenia można spotkać obecnie na rynku?

Świat wind – jakie urządzenia można spotkać obecnie na rynku?

Nowoczesne widny często budowane są w wersji z panoramicznymi szybami, są bardzo ciche i stosunkowo szybkie, a przy tym gwarantują jazdę bez najmniejszych drgań. Wielokrotnie są one również sterowane innowacyjnymi panelami dotykowymi, a pobór energii podczas eksploatacji jest znikomy. Takie konstrukcje to nie opis futurystyczny, ale charakterystyka dzisiaj montowanych urządzeń dźwigowych. Niestety w Polsce spotkać się można również z tysiącami przestarzałych konstrukcji, które wymagają stałego serwisowania…

Jak ocenia się jakość windy?

Jakość windy można ocenić już poprzez określenie jej kilku ważnych parametrów technicznych. Mowa przede wszystkim o prędkości jazdy, poziomie drgań podczas jazdy, o wysokości unoszenia, o sposobie sterowania, oraz o rodzaju napędu. W przypadku ostatniej własności niekoniecznie lepszymi konstrukcjami są te elektryczne. Wielokrotnie lepsze osiągi gwarantują konstrukcje hydrauliczne, a wszystko to zależy od ważnej efektywności energetycznej. Jest nią parametr charakteryzujący zużycie energii w fazie pracy i w fazie czuwania.

Windy a ich zastosowanie

Klasyfikacji wind jest wiele, a jedna z podstawowych z nich wyróżnia je ze względu na zastosowanie. Tu oczywiście pierwszeństwo na rynku mają urządzenia dźwigowe osobowe, które można spotkać między innymi w apartamentowcach. Często jednak występują one w rozszerzonej formie osobowo-towarowej, co jest ulepszeniem dedykowanym dla korporacji, galerii handlowych, czy też zakładów przemysłowych. Wielokrotnie takie windy pozwalają nawet na przewożenie wózków widłowych! Podobną, specjalistyczną funkcję, mają także windy szpitale. One wyróżniają się wśród innych konstrukcji przede wszystkim swoim kształtem. Najczęściej są podłużne, pozwalając na przewożenie nimi łóżek szpitalnych z pacjentami, udającymi się na badania, czy operacje. Takie windy, co jest bardzo ważne, posiadają specjalne systemy zabezpieczeń i kontroli dostępu, aby niepowołane osoby nie mogły się nimi przemieszczań. Ich dodatkowe źródła zasilania, zapobiegają zaś sytuacjom, w których przewożony pacjent „utknie” w windzie!

Warto wiedzieć! Do innych rodzajów wind ze względu na przeznaczenie, zalicza się te budowlane (tymczasowe i mobilne), oraz kuchenne/gastronomiczne.  

Windy oraz ich różnorodne konstrukcje

Konstrukcje wind, ze względów technicznych są bardzo różnorodne. Wyróżnia się zatem te z maszynownią lub bez, z reduktorem lub bez niego, czy też te jedno lub dwukabinowe. Jeśli chodzi o sposób sterowania dźwigiem, wyróżnia się zaś dźwigi ze sterowaniem: zewnętrznym, wewnętrznym, sterowaniem przestawnym, zbiorczym, grupowym, a także te sterowane tak zwanymi dyspozycjami. Wszystkie te rodzaje serwisuje, montuje, oraz konserwuje na zlecenie firma VENTO, która działa również, jako nowoczesne, tanie i szeroko wyspecjalizowane pogotowie dźwigowe… 

Opracowanie:

Podziel się