Materiał Partnera Sprawna i wydajna instalacja pneumatyczna – na co zwrócić uwagę?

Sprawna i wydajna instalacja pneumatyczna – na co zwrócić uwagę?

Instalacje pneumatyczne są bardzo popularne w wielu warsztatach naprawczych, firmach produkcyjnych, a także wśród hobbystów amatorów. Swoją obecność zawdzięczają wszechstronnym zastosowaniom oraz specyficznym narzędziom, dostępnym tylko dla tego medium zasilania. Na co zwrócić uwagę, kompletując większy lub mniejszy system powietrza sprężonego?

Podstawowym elementem takiego systemu jest kompresor. Składa się on z elementów:

  • Sprężarki powietrza,
  • Silnika napędowego,
  • Zbiornika powietrza,
  • Układu chłodzenia.

Podstawowe zadania stojące przed kompresorem

Przede wszystkim jest produkowanie sprężonego powietrza i jego dostarczanie do instalacji. Robi to za pomocą sprężarki, która zasysa powietrze z otoczenie i spręża je za pomocą tłoka do mniejszej objętości, generując tym samym ciśnienie. Wydajność sprężarki, wyrażona w litrach na minutę, determinuje wydajność całego układu. Im jest ona większa, tym lepiej. Sprężarki tłokowe zaczynają się od wydajności około 100 l/min do 700-800 l/min w największych układach trójtłokowych. Wielkość ta decyduje o możliwości podłączenia niektórych urządzeń oraz o wydajności pracy. Ważne, aby zakupując narzędzia i akcesoria pneumatyczne korzystać ze sprawdzonych miejsc. Wydatek na zakup profesjonalnego zestawu pneumatycznego jest spory i dobrze by był zapewniony właściwy ich serwis i możliwość naprawy, czego przypadkowe miejsca, nie są w sanie zapewnić. Przykładem punktu oferującego wysokiej jakości narzędzia pneumatyczne jest firma P.P.H.U. Dartom s.c.

Co warto wiedzieć o silniku i zbiorniku powietrza kompresora?

Silnik napędowy powinien być dopasowany mocą, wyrażoną w kilowatach, do wielkości sprężarki. Najbardziej pożądanym rozwiązaniem są silniki trójfazowe. Zbiornik powietrza pełni rolę bufora zapasu ciśnienia. Wytłumia jego pulsowanie, pozwala również na przerwy w pracy sprężarki. Profesjonalne układy zaczynają się od 200 litrowej pojemności bufora.

Układ chłodzenia jest bardzo istotnym elementem całego układu. Powinien składać się z wentylatora nadmuchowego oraz chłodnicy powietrza. Schłodzenie go zwiększa znacznie sprawność procesu sprężania, pozwala także na pracę ciągłą sprężarki. Przepływ wymuszony powietrza powinien obejmować cylindry sprężarki.

W skład systemu warsztatowej instalacji pneumatycznej wchodzi:

  • Wspomniany kompresor,
  • Przewody pneumatyczne ze złączami - im większe urządzenie pneumatyczne zasilają, tym większy ich przekrój wewnętrzny,
  • Zespół przygotowania powietrza, czyli zespół filtrów i separatorów oczyszczających powietrze.
Zwrócenie się po ofertę do ugruntowanej na rynku elektronarzędzi i urządzeń pneumatycznych firmy pozwala uzyskać wyczerpującą ofertę urządzeń opartych na napędzie pneumatycznym, które cechuje wysoka jakość, wytrzymałość i niezawodność.

Opracowanie:

Dartom s.c.

Włocławek , Barska 12

Podziel się