Artykuł sponsorowany Sprawdzanie stopnia wykorzystania resursu UTB

Sprawdzanie stopnia wykorzystania resursu UTB

Urządzenia transportu bliskiego – UTB – to wszystkie urządzenia służące do podnoszenia, przesuwania i przenoszenia ciężkich ładunków na niewielkie odległości. Resurs to parametry graniczne stosowane do oceny i identyfikacji stanu technicznego UTB. By przybliżyć to pojęcie i jego znaczenie, opowiemy, przyglądając się arkuszowi obliczeń dla żurawia przygotowanemu przez Urząd Dozoru Technicznego.


Kompetencje do określania resursu

Sposób określenia resursu UTB powinien być zgodny z zapisami instrukcji eksploatacji urządzenia, jeśli jednak stosownych informacji w instrukcji nie ma, należy postępować zgodnie z dobrą praktyką inżynierską, dużym doświadczeniem osoby kompetentnej, zapisami Polskich Norm oraz Światowego Stowarzyszenia Producentów Dźwigów. Zgodnie z nadrzędnym Rozporządzeniem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego to w gestii eksploatującego UTB leży bieżąca kontrola stopnia wykorzystania resursu, przy czym eksploatujący może zlecić działania związane z określeniem resursu, oceną stanu technicznego osobie kompetentnej. 

Jak mówi nam przedstawicielka Zakładu Usługowo-Handlowego ELWIKO ze Szczecina, osobę kompetentną w następujący sposób definiują wytyczne UDT: osoba kompetentna to osoba fizyczna lub prawna posiadająca doświadczenie w projektowaniu, budowie i konstruowaniu lub utrzymaniu ruchu UTB, posiadająca wystarczającą wiedzę z zakresu przepisów i norm oraz sprzętu potrzebnego do wykonania przeglądu specjalnego [...]. Osoba kompetentna powinna być rzetelna zawodowo i zdolna do oceny stanu bezpieczeństwa UTB i podjęcia decyzji, jakie środki powinny zostać podjęte w celu zapewnienia dalszej bezpiecznej eksploatacji UTB.


Przykładowy arkusz obliczeń

Przykładem takiego arkusza jest arkusz obliczeń resursu żurawia. W bardzo dużym uproszczeniu arkusz prezentuje się następująco:

  • dane identyfikacyjne (np. żuraw samojezdny, wieżowy, przeładunkowy; z podwoziem gąsienicowym lub kołowym; ze wskazaniem sposobu montażu, rodzaju napędu, urządzenia chwytającego),
  • krótka charakterystyka pracy urządzenia, opcjonalnie informacje dodatkowe,
  • sposób rejestracji warunków eksploatacji urządzenia,
  • określenie Grupy Natężenia Pracy (np. GNP mechanizmu jazdy żurawia),
  • określenie stanu obciążenia, klasy wykorzystania i największej liczby cykli pracy (np. obrót dla żurawia),
  • wyznaczanie rzeczywistej liczby cykli pracy żurawia oraz sprawdzenie stopnia wykorzystania resursu żurawia jako całości,
  • wyznaczanie rzeczywistych czasów użytkowania mechanizmów oraz sprawdzenie stopnia wykorzystania resursu mechanizmów.

Po uzupełnieniu odpowiednich danych, sprawdzeniu stopnia wykorzystania resursu UTB, przedstawiane jest orzeczenie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas