Materiał Partnera Sposoby wykorzystania metali kolorowych

Sposoby wykorzystania metali kolorowych

Metale kolorowe to te niebędące żelazem oraz nieposiadające go w swoim składzie. Zwane są inaczej metalami nieżelaznymi. Często występują one w formie różnego rodzaju stopów. Materiały te charakteryzują się przede wszystkim łatwością w obróbce oraz plastycznością. Dzięki temu, że stanowią dobre przewodniki prądu, wykorzystywane są powszechnie w instalacjach elektrycznych. 

Powszechne zastosowanie aluminium

Jednym z najbardziej popularnych materiałów tego typu jest aluminium. Powszechnie utożsamia się je z tworzywem do produkcji rur, jednak spektrum jego zastosowań jest znacznie szersze. Wykorzystywane jest w przemyśle budowlanym, jako materiał do produkcji rusztowań oraz budowy stanowisk pracy. Coraz częściej odnajduje się także w budownictwie mieszkalnym, gdzie wykorzystuje się je do produkcji elementów wystroju.

Miedź, jako przewodnik ciepła oraz prądu

Miedź charakteryzuje się doskonałym przewodnictwem ciepła oraz energii elektrycznej. Stąd bardzo szeroko wykorzystywana jest w produkcji przewodów elektrycznych. Nierzadko tworzy się z niej również pokrycia dachowe oraz elementy elewacji, podkreślają pracownicy firmy KKS Steel. Dzięki jej właściwościom antykorozyjnym oraz odporności na czynniki chemiczne - budowane są z niej rury i inne elementy armatury laboratoriów chemicznych. Metalami kolorowymi są także brąz oraz mosiądz, które stanowią jej stopy. 

Niezwykłe właściwości ołowiu

Ołów wykorzystywany jest w produkcji amunicji oraz jako materiał do budowy ekranów chroniących przed promieniowaniem rentgenowskim i gamma. Ze względu na to, że klasyfikowany jest jako metal miękki, stosowany jest jako element uszlachetniający farby oraz lakiery. Ołów jest metalem kolorowym o dużej toksyczności, dlatego nie wytwarza się z nich rur wodociągowych, które mogłyby powodować dostawanie się go do organizmu ludzkiego.

Obecność metali szlachetnych w zdobnictwie

Metale nieżelazne, do których należy także złoto oraz srebro, wykorzystywane są także w designie, meblarstwie oraz architekturze. Decyduje o tym ich wspomniana powyżej plastyczność i łatwość w obróbce, dzięki czemu można formować je w różne kształty. Srebro dodatkowo znajduje zastosowania w medycynie i produkcji narzędzi chirurgicznych ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i niską toksyczność.

Opracowanie:

KKS Steel Sp. z o.o.

Kostrzyn , Nad Strumieniem 3

Podziel się