Materiał Partnera Specjalista z Metzłom wyjaśnia różnice między blachą zimnowalcowaną a gorącowalcowaną

Specjalista z Metzłom wyjaśnia różnice między blachą zimnowalcowaną a gorącowalcowaną

Stoisz przed wyborem technologii obróbki blach? Nie wiesz, które rozwiązanie wybrać? Jak wskazuje specjalista z Metzłom, stal walcowana na zimno sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczne jest zachowanie wymiarów wyjściowych. Blachy walcowane na gorąco mogą być użyte przy wykonywaniu czynności, w których akceptuje się zmianę struktury krystalicznej materiału. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tym dwóm sposobom obróbki.

Blacha zimnowalcowana – czym się charakteryzuje?

W przypadku blachy zimnowalcowanej odkształcenia odbywają się poniżej temperatury rekrystalizacji i następują wskutek dalszego chłodzenia. Jak wskazuje specjalista z Metzłom, rekrystalizacja to proces, który polega na przywróceniu wcześniejszej struktury zdeformowanemu materiałowi. Stal zimnowalcowana odznacza się podwyższoną wytrzymałością i gładką powierzchnią.

Co istotne, obróbka nie pogarsza właściwości plastycznych materiału. Blachy są powszechnie stosowane w sektorze przemysłowym do wytwarzania płaskich elementów oraz cienkich taśm, prętów oraz rur o niewielkich średnicach. Obróbka na zimno pozwala uzyskać półfabrykaty o konkretnych wymiarach, które zachowują zbliżone parametry podczas pracy w niskiej temperaturze

– wyjaśnia pracownik Metzłom.

Blacha gorącowalcowana – poznaj jej właściwości

Podstawową różnicą między blachami gorącowalcowanymi a zimnowalcowanymi jest udział wysokiej temperatury w procesie obróbki. Jak wskazuje specjalista z Metzłom, użycie jej uniemożliwia przywrócenie struktury krystalicznej sprzed obróbki. Pod wpływem ciepła blacha zwiększa swoją plastyczność i ciągliwość. Warto przy tym zaznaczyć, że poddanie działaniu wysokiej temperatury nie wpływa na obniżenie właściwości wytrzymałościowych. Stal gorącowalcowana znajduje szerokie zastosowanie przy wytwórstwie elementów konstrukcyjnych mostów, pojazdów czy maszyn. Tolerancje grubości blachy poddawanej takiej obróbce są większe niż w przypadku stali walcowanej na zimno, ponieważ rozżarzony materiał jest hartowany, przez co się kurczy.

Opracowanie:

Metzłom

Słupsk , Grunwaldzka 3

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas