Artykuł sponsorowany Spawanie stali nierdzewnej – jaką metodę wybrać?

Spawanie stali nierdzewnej – jaką metodę wybrać?

Stal nierdzewna to określenie gatunków stali jakościowych odpornych na korozję odznaczających się niezwykłą odpornością i możliwością stosowania materiału w szczególnie agresywnym środowisku. Sprawdźmy, w jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się spawalne gatunki stali i jak powinien przebiegać proces jej spawania.

Stal nierdzewna w przemyśle – zastosowanie

Spawalne gatunki stali nierdzewnej znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle ciężkim, budownictwie, architekturze i przy produkcji elektroniki. Zważywszy na swoje unikalne właściwości mogą służyć do budowy konstrukcji okrętowych i lotniczych, rurociągów i zaawansowanych narzędzi hydrostatycznych. Lista gałęzi przemysłu, które w mniejszym lub większym stopniu wykorzystują potencjał stali jest na tyle długa, że łatwiej byłoby wymienić branże, które nie wykorzystują jej właściwości.

Jak wygląda spawanie stali nierdzewnej?

Dobór metody spawania stali nierdzewnej zależy w dużej mierze od rodzaju zastosowanego stopu – niewłaściwe zdefiniowanie parametrów spawanego materiału może spowodować naruszenie struktury materiału, a w efekcie – utratę jego właściwości. Do najpopularniejszych technik spawalniczych należą metody MIG i TIG.

Spawanie stali nierdzewnej elektrodą topliwą w osłonie gazu

W metodzie MIG ciepło generowane jest przez łuk, który jarzy się między spawanym elementem a drutem elektrodowym podawanym w trybie ciągłym. Największymi zaletami metody spawania MIG/MAG są duża gęstość prądu spawania (co gwarantuje głęboki przetop metalu) oraz szybkie topnienie się elektrodowego drutu (wysoka efektywność spawania).

Spawanie stali nierdzewnej zawsze zachodzi przy prądzie stałym przy biegunowości dodatniej. Profesjonalni spawacze, tacy jak Mil-Spaw Usługi Spawalnicze Miłosz Nędza, korzystają z dwóch wariantów spawania – metody półautomatycznej (uchwyt spawalniczy trzymany w ręku) oraz metody automatycznej (uchwyt zamontowany do wózka).

Spawanie łukowe w osłonie gazu obojętnego z zastosowaniem elektrody nietopliwej

Metoda TIG umożliwia spawanie elementów o dowolnej grubości – nawet części dziesiętnej milimetra. Procedura odbywa się w trybie ręcznym, a sama metoda znajduje zastosowanie w pracach montażowych oraz warsztatowych. Do spawania metodą TIG wykorzystuje się prąd stały o biegunowości ujemnej. Najważniejszymi korzyściami zastosowania metody TIG są: brak rozprysków, zminimalizowanie ryzyka pojawienia się defektów spoiny oraz powstanie wąskiej strefy topnienia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas