Materiał Partnera Spawanie laserowe oraz elektryczne

Spawanie laserowe oraz elektryczne

Spawanie jest procesem, za pomocą którego możliwe jest trwałe łączenie ze sobą różnych elementów metalowych. Specjaliści od spawania wykorzystują spawania laserowe oraz spawania elektryczne. Do obu tych rodzajów wykorzystuje się rozmaite sprzęty, np. Kuka KR 30-3 lub Panasonic VR-006L. Spawanie laserowe posiada kilka zalet, jednakże ma też swoje drobne wady.

Spawanie - główne rodzaje

Fachowcy zajmujący się obróbką metali oferują między innymi spawanie. Można wyróżnić dwa główne rodzaje spawania. Należą do nich spawanie laserowe i spawanie elektryczne. Spawanie laserowe to proces, podczas którego dochodzi do stopienia obszaru styku łączonych elementów pod wpływem ciepła otrzymanego w wyniku doprowadzenia do tego miejsca skoncentrowanej wiązki światła.

Wykorzystywany przez firmę Lasart Wycinanie Laserowe Cięcie Laserem z Krakowa system spawania laserowego opiera się na działaniu sześcioosiowego robota Kuka KR 30-3. System ten cechuje się dokładnością pozycjonowania 0,1 mm. Robot ten posiada laser YAG o mocy 2000 W. Cały system wyposażony jest w dwuosiowy obrotowy stół, które używa się jako zewnętrzne osie robota. Za pomocą robota Kuka KR 30-3 można wykonywać spawy laserowe stali konstrukcyjnej, stali szlachetnej oraz stopu aluminium. Maksymalna grubość spawanej laserowo blachy stali konstrukcyjnej wynosi 3 mm, stali szlachetnej 2 mm, a stopu aluminium również 2 mm.

Spawanie elektryczne odbywa się za pomocą półautomatycznych urządzeń w osłonie mieszanek argonowych lub dwutlenku węgla. Ten rodzaj spawania odbywa się przy użyciu dodatkowego materiału, jakim jest spoina, która łatwiej się topi od tworzywa łączonego. To sprawia również, że możliwe jest spawanie większych szczelin między elementami. Do spawania elektrycznego blach o dowolnej grubości wykorzystuje się inne urządzenie. Takim urządzeniem jest np. Panasonic VR-006L.

Zalety i wady spawania laserowego

Spawanie laserowe pomaga w łączeniu ze sobą niemalże wszystkich typów metali i ich stopów. Ten rodzaj spawania doskonale nadaje się do łączenia ze sobą dużej ilości małych elementów o niewielkiej grubości. Jedną z zalet spawania laserowego jest niewielkie oddziaływanie temperatury na łączone ze sobą elementy, dzięki czemu spawane konstrukcje nie ulegają zniekształceniu. Niska temperatura spawania wpływa również pozytywnie na szybkość chłodzenia miejsca spawania.

Kolejną zaletą tego rodzaju spawania jest ogromna dokładność wykonywanego procesu. Spawanie laserowe ponadto zapewnia szybkość całego procesu oraz dzięki temu spawaniu możliwe jest łączenie ze sobą przedmiotów, które trudno jest zespawać.

Wadami spawania laserowego jest mała możliwość uzyskania takiej samej jakości w przypadku kilku spawań. Poza tym osoba podejmująca się takiego spawania musi być niezwykle precyzyjna oraz musi posiadać określone w tym zakresie umiejętności.

Opracowanie:

Lasart Wycinanie laserowe Cięcie laserem

Kraków , Domagały 1

Podziel się