Materiał Partnera Skup plastiku – jak wygląda i dlaczego jest taki ważny?

Skup plastiku – jak wygląda i dlaczego jest taki ważny?

Skup plastiku jest ważny z wielu powodów. Jednymi z nich jest chęć wdrożenia wysokiego poziomu ochrony środowiska naturalnego, a także zmniejszenie kosztów wytwarzania nowych produktów z tworzyw pierwotnych. Dzisiaj plastik z powodzeniem – bez utraty swoich własności – może być recyklingowany w milionach ton rocznie. Znajduje się on bowiem zarówno w demontowanych pojazdach, jak i w elektrośmieciach.

Skupowane tworzywa

Skupowane plastiki przede wszystkim pochodzą od klientów indywidualnych, ze specjalnych zbiórek publicznych, czy poprzez osobiste dostarczenie do punktów skupu. Nie oznacza to jednak tego, że w tym procesie nie uczestniczą liczne firmy. To one przekazują uszkodzone podzespoły maszyn, odpady poprodukcyjne, czy inne elementy z plastiku. Skupowanymi najczęściej tworzywami, są zaś rury i płyty HDPE, kanistry i beczki HDPE, płyty PP, obudowy telewizorów i innych sprzętów elektronicznych, a także skrzynki HDPE, czy korki z selektywnej zbiórki, np. w szkołach, czy w urzędach.

Demontaż aut i elektrośmieci

Dużą liczbę odzyskiwanego plastiku, otrzymuje się dzisiaj przy demontażu aut – ich wnętrz – a także przy zbiórkach elektrośmieci takich, jak lodówki, komputery, telewizory oraz inne sprzęt AGD/RTV. Wielokrotnie zatem profesjonalnym skupem tworzyw sztucznych, zajmują się stacje demontażów pojazdów. Przykładem jest tutaj firma ZŁOM ŻORY, która zajmuje się kompleksowymi usługami kasacji aut wyeksploatowanych i powypadkowych, gwarantując również skup złomu, metali kolorowych, mosiądzu, aluminium, karoserii, zderzaków, puszek, akumulatorów, złomu grubego i ciężkiego, a także właśnie plastiku.

Dlaczego należy recyklingować plastik?

Plastik, pomimo tego, że jest dzisiaj produkowany w procesach spełniających restrykcyjne normy ochrony środowiska, wciąż uważany jest za materiał o niskim poziomie biodegradowalności. Na szczęście wyróżnia się za to wysokimi współczynnikiem recyklingowymi. Plastik jest tani i łatwy w odzysku, a przerabiany może być niezliczoną ilość razy, przybierają przy tym całkowicie nową formę. Recykling plastiku ma dzisiaj zatem nie tylko wymiar ochrony środowiska, ale także jest ważnym punktem gospodarczym. Już teraz na całym świecie na śmietnikach zalega ponad 9 miliardów ton tego materiału, który przy tym może być jednak w 100% odzyskany. Ważne są jednak działania takich firm, jak ta działająca w Żorach i specjalizująca się w odzysku surowców wtórnych!

Warto wiedzieć! Współpraca skupów plastiku i złomu z przedsiębiorstwami recyklingowymi, spowodowało to, że w Unii Europejskiej, odzysk surowców sztucznych przewyższył już statystyki ich składowania. Z roku na roku wskaźniki te polepszają się, a cały sektor dynamicznie rozwija, generując także tysiące nowych miejsc pracy. 

Opracowanie:

Legalny Autozłom Sp. z o.o.

Żory , Wodzisławska 72c

Podziel się