Artykuł sponsorowany Siłowniki hydrauliczne – podstawowe informacje

Siłowniki hydrauliczne – podstawowe informacje

Silnikiem nazywamy każdą maszynę, która zmienia energię w ruch. Jednym ze źródeł energii może być ciecz robocza w formie oleju hydraulicznego. Energię pozyskiwaną z nacisku cieczy wykorzystują tzw. siłowniki hydrauliczne, czyli inaczej cylindry hydrauliczne. W tym tekście przybliżymy zasadę ich działania oraz zastosowania. Są one używane w wielu gałęziach działalności człowieka.

Siłowniki hydrauliczne – budowa, podział

Siłownik hydrauliczny, czyli inaczej cylinder hydrauliczny, to silnik hydrostatyczny pracujący w ruchu posuwistym. Ruchomą częścią siłownika może być w zależności od rodzaju: tłok, nurnik lub membrana. Jeden z tych elementów roboczych umieszczony jest w cylindrycznym korpusie, którego wnętrze stanowi przestrzeń roboczą. Po wtłoczeniu do niej cieczy element roboczy wykonuje ruch. Działanie części ruchomej może odbywać się w jedną lub dwie strony. Mamy wówczas do czynienia odpowiednio z siłownikiem jednostronnego działania lub siłownikiem dwustronnego działania.

Choć konstrukcja wydaje się prosta, w grę wchodzą takie czynniki, jak np. duże ciśnienie, dlatego konstruowanie i naprawa siłowników hydraulicznych to zadanie dla specjalistów. Używanie hydrauliki naprawianej amatorsko nie jest bezpieczne!

Zastosowania i zalety siłowników hydraulicznych

Siłowniki hydrauliczne potrafią wytworzyć naprawdę duży nacisk. Z tego względu znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie trzeba sporej siły: w przemyśle ciężkim, mechanice rolniczej, budowlance, transporcie i wielu innych. Szczególnie duże zasługi cylindry hydrauliczne oddają górnictwu. W tym przemyśle wykorzystuje się je do poruszania wielu elementów maszyn służących do zautomatyzowanych robót pomocniczych. Ten typ silnika jest podstawowym napędem maszyn, bez których wydobywanie złóż byłoby niemożliwe na taką skalę, jak ma to miejsce obecnie.

Do największych atutów siłowników hydraulicznych należy zaliczyć takie cechy, jak: prostota konstrukcji, niezawodność, pewność ruchu, generowanie dużej siły przy nieznacznych prędkościach, które łatwo regulować. 

Ponieważ maszyny te występują w wielu odmianach, zarówno typowych, jak i niestandardowych, produkcja siłowników to domena wyspecjalizowanych podmiotów, np. www.bipromasz.pl.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas