Materiał Partnera Silniki tłoczkowe w maszynach budowlanych i rolniczych

Silniki tłoczkowe w maszynach budowlanych i rolniczych

Silniki tłoczkowe to jeden z rodzajów silników hydraulicznych, znanych również jako cylindry hydrauliczne. Urządzenia te zamieniają energię cieczy (najczęściej oleju o odpowiedniej gęstości) w energię mechaniczną, wprawiając w ruch poszczególne elementy pojazdów lub maszyn budowlanych i rolniczych. Dowiedz się, czym charakteryzują się silniki tłoczkowe i jakie są ich zastosowania.

Silniki tłoczkowe – budowa

Silniki tłoczkowe zbudowane są z korpusu w kształcie cylindra, pokrywy czołowej i tylnej, tłoka i tłoczyska z uszczelnieniem oraz elementów prowadzących.

Wyróżniamy silniki jednostronne i dwustronne. W przypadku tych pierwszych, ciecz robocza działa wyłącznie na jeden kierunek tłoka, a w tych drugich – w obu kierunkach. Ilość energii, jaką może wytworzyć silnik hydrauliczny, zależy od kilku czynników: ma na nią wpływ wartości ciśnienia, jakie można osiągnąć w danym cylindrze, oraz przepływ cieczy.

Pracownik Zakładu Hydrauliki Siłowej z Kobylanki dodaje: Siłowniki hydrauliczne odznaczają się dużą mocą, umożliwiają działanie z wyjątkową siłą. Z tego właśnie powodu można stosować je w pracy ciągłej w warunkach przemysłowych.

Silniki tłoczkowe spełnią oczekiwania tych, którym zależy na wykorzystaniu zasilania z odnawialnego źródła energii.

Silniki tłoczkowe – zastosowania w maszynach

Silniki tłoczkowe najczęściej znajdują zastosowanie w pojazdach specjalistycznych na placach budowy. Cylindrów dwustronnych używa się w koparkach i żurawiach samochodowych. Z uwagi na dużą precyzję, umożliwiają one sprawne manewrowanie ramieniem pojazdu i zmienianie kierunku w sposób płynny.

Silniki tłoczkowe stosuje się we wciągarkach i sprężarkach przeznaczonych do rozładunku materiałów sypkich. Wykorzystywane są również w maszynach i sprzęcie rolniczym – na przykład w małych traktorach oraz przesiewaczach.

Aby cylindry mogły działać w sposób niezawodny, muszą być zaprojektowane z dużą dokładnością. Bardzo dużą rolę odgrywa dobór odpowiedniego rodzaju urządzenia oraz silnika. Konieczne jest także przeprowadzenie szeregów analiz, a także sprawdzenie ruchliwości mechanizmów, z wykorzystaniem specjalnych programów umożliwiających symulację ruchu rzeczywistego.

Cylindry hydrauliczne – zakup i naprawa

Jeśli myślimy o zakupie siłownika hydraulicznego, warto korzystać z usług sprawdzonych firm. Ich pracownicy doradzą nam w wyborze urządzenia najlepiej dostosowanego do naszych potrzeb i udzielą szczegółowych informacji w zakresie wykorzystywanych technologii. Przedsiębiorstwa specjalizujące się w hydraulice siłowej zwykle oferują także usługi w zakresie naprawy silników. Dzięki temu można ograniczyć przestój w pracy urządzenia oraz ograniczyć wydatki związane z zakupem fabrycznie nowych elementów. Zregenerowany w sposób profesjonalny silnik nie powinien odbiegać od nowych urządzeń pod względem wartości użytkowych.

Podziel się