Artykuł sponsorowany Sezonowanie i suszenie drewna – czym się różni?

Sezonowanie i suszenie drewna – czym się różni?

Drewno stosowane w budownictwie i produkcji musi zostać odpowiednio przygotowane przed impregnacją. W tym celu sezonuje się je lub suszy. Ta konieczność wynika z jego dużej wilgotności. Bez odparowania wody, nie stanie się trwałe i wytrzymałe, czyli nie uzyska swoich maksymalnych parametrów. Ten proces może zachodzić naturalne, poprzez sezonowanie lub sztucznie, dzięki suszeniu drzewa w komorach.

Sezonowanie drewna

Suszenie drzewa jest stosowane, by można było go użyć do budowy, czy produkcji. Robi się to ze względu na jego wygląd, jak i uzyskanym dzięki temu zabiegom parametrom mechanicznym. Ilość wody zależy od pory roku, w jakiej drzewo zostało ścięte. Duża wilgotność, która w nim pozostaje, źle wpływa na właściwości fizyczne. Ponadto w takim środowisku, łatwiej jest o rozwój grzyba, pleśni oraz pasożytów. Dlatego zmniejsza się ją np. poprzez sezonowanie. Drzewo musi odpowiednio długo poleżeć, przez co dąży się do wyrównania wilgotności na poziomie obecnym w atmosferze, czyli od 12-22%. Można je sezonować na świeżym powietrzu, wtedy wilgoć odparowuje na zewnątrz dzięki zjawisku dyfuzji. By było to skuteczne, musi być to miejsce chronione przed deszczem i z dobrą wentylacją. Niebezpieczeństwem tego sposobu jest rozwój pleśni lub atak szkodnika. Zakup wysuszonego odpowiednio drzewa oferuje Ren-Drew Renata Siwiec

Suszenie drewna w komorach

Drewno można suszyć sztucznie poprzez umieszczanie go w komorach i wpuszczanie gorącego powietrza do nich. Do tego celu używa się też czasem preparatów chemicznych prądu elektrycznego lub niskiego ciśnienia. Te sposoby pozwalają szybko pozbyć się wilgotności. Jest on zwłaszcza popularny w przypadku litego. Dzięki takim zabiegom drewno można bez obaw wykorzystać do dalszych celów oraz jest bardziej podatne na obróbkę. Chroni to je też przed zniszczeniem i od pleśni. Jeśli potrzebna jest szybka dostawa drzewa, suszarnie są w stanie sprostać szybkiemu przygotowaniu dużych partii materiałów drewnianych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas