Artykuł sponsorowany Rola sprężarki w systemie chłodzenia

Rola sprężarki w systemie chłodzenia

Żyjemy w czasach, w których otaczające nas na co dzień urządzenia są na tyle skomplikowane, że nie zdajemy sobie sprawy, jak właściwie działają. Jeśli siedząc kiedyś w klimatyzowanym biurze, zastanawiałeś się, jak to się dzieje, że do pomieszczenia stale napływa chłodne powietrze, chętnie Ci to wytłumaczymy – z naciskiem na wyjaśnienie roli sprężarki, która jest elementem wielu układów chłodzenia.

Sprężarka, czyli pośrednik

Sprężarka jest jednym z czterech podstawowych komponentów większości popularnych klimatyzatorów – pozostałymi są skraplacz, parownik oraz zawór rozprężny. Jest przy tym uważana za najważniejszy element takich układów, a to dlatego, że pełni funkcję pośrednika pomiędzy parownikiem ulokowanym wewnątrz a skraplaczem znajdującym się na zewnątrz budynku. Zadaniem sprężarki jest zwiększenie ciśnienia i temperatury, a tym samym zmiana stanu skupienia czynnika chłodniczego, a potem przetransportowanie go do skraplacza, gdzie następuje odprowadzenie nadmiaru ciepła.

Jak działa sprężarkowy układ chłodniczy?

Jak dokładnie wygląda obieg czynnika chłodniczego w sprężarkowym układzie chłodniczym? Zapytaliśmy o to naszego eksperta z hurtowni Popularna, która posiada w swojej ofercie szeroki wybór sprężarek chłodniczych: Na początku czynnik chłodniczy w formie cieczy dostarczany jest do parownika, gdzie wskutek poboru ciepła ze schładzanej przestrzeni następuje jego odparowanie. Parownik ochładza się, a wentylatory wymuszają oddanie chłodu przez czynnik. Następnie czynnik chłodniczy, już w postaci gazowej, trafia do sprężarki, która znacznie zwiększa jego ciśnienie i ogrzewa go. Ze sprężarki czynnik przepływa do skraplacza, w którym w wyniku zetknięcia się z powietrzem zewnętrznym ponownie zmienia stan skupienia na ciecz, by przez zawór rozprężny, który zmniejsza jego ciśnienie i temperaturę, znów trafić do parownika, gdzie cały cykl rozpoczyna się od nowa.

Rodzaje sprężarek stosowanych w systemach chłodzenia

Choć wszystkie sprężarki chłodnicze zwiększają ciśnienie oraz temperaturę czynnika, nie każda robi to w ten sam sposób. W układach chłodniczych spotyka się przede wszystkim następujące ich rodzaje:

  • sprężarki tłokowe – wykorzystują do sprężania tłok poruszający się ruchem posuwistym w cylindrze,
  • sprężarki śrubowe – sprężają gaz poprzez zmniejszanie przestrzeni między obracającymi się wirnikami,
  • sprężarki spiralne – wyposażone w dwie spirale, ruchomą i nieruchomą, które współpracując, sprężają czynnik,
  • sprężarki odśrodkowe – w przeciwieństwie do sprężarek śrubowych i tłokowych podnoszą ciśnienie poprzez zwiększanie prędkości powietrza, a nie zmniejszanie jego objętości.

Sprężarka odgrywa niezwykle istotną rolę w układzie chłodniczym. Z tego względu jej wybór powinien być poprzedzony odpowiednim namysłem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas