Artykuł sponsorowany Rola i znaczenie automatyki przemysłowej

Rola i znaczenie automatyki przemysłowej

Automatyzacja przemysłowa pozwala na usprawnienie procesów produkcji, składowania i transportu bliskiego, co w perspektywie długoterminowej umożliwia osiągnięcie wyższej efektywności i generowania większych oszczędności. Wpływa to również na zmniejszenie wypadków przy pracy, co jest szczególnie ważne na stanowiskach w warunkach szkodliwych.

Jakie są możliwości automatyki przemysłowej?

Do klasycznego systemu automatyki przemysłowej należą urządzenia realizujące produkcję i mechanizmy kontrolne, takie jak czujniki i rejestratory. Za ich pomocą możliwe jest zautomatyzowanie wielu gałęzi przedsiębiorstwa, np. linii montażowych, napędów czy pomp. W miejscach, gdzie przepływ materiałów jest złożony lub nie można zapewnić wystarczającej ochrony operatora, można także zadbać o zautomatyzowanie wózków. Odpowiednie oprogramowanie umożliwia integrację z urządzeniami takimi jak np. układnice, paletyzatory czy linie transportowe. Sposobów na automatyzację jest bardzo dużo i przeważnie są one zależne od specyfiki danej branży.

Zwiększenie wydajności produkcyjnej

Skomplikowane systemy automatyczne pozwalają na znaczne zwiększenie wydajności, co w czasach masowej produkcji i silnej konkurencji rynkowej jest niezwykle ważne. Działania maszyn mogą zostać tak ustawione, by pracowały przez całą dobę. Eliminuje to przerwy, jakie powstają przy korzystaniu z zasobów ludzkich. Odpowiednie zaprogramowanie pozwoli na wykonywanie powtarzalnych czynności, które będą dawać idealne efekty i wyrabiać określone normy W przypadku tradycyjnej pracy wykonywanej przez operatorów maszyn, często nie jest to możliwe w tak dużym stopniu, co nieraz wpływa na pogorszenie markowej jakości. Istotną rolę odgrywają także kwestie bezpieczeństwa. Automatyzacja jest szczególnie pożądana na stanowiskach w ciężkich warunkach lub w miejscach narażonych na duże zagrożenie wypadkami przy pracy. 

Wysokie koszty czy duże oszczędności?

Choć koszty wynikające z wdrożenia systemu automatyki przemysłowej mogą wydawać się wysokie, usprawnienie poszczególnych procesów pozwala na wyższą produktywność i niższe straty czasu. To wszystko przekłada się na zwiększenie oszczędności. Zautomatyzowane hale pozwalają na produkcję ciągłą przez całą dobę i nie wymagają zatrudniania i szkolenia dużej liczby pracowników, co również generuje dodatkowe zyski. Pracownik z firmy CASSIOLI Polska dodaje:

Dla wielu przedsiębiorców automatyka przemysłowa jest szansą na zwiększenie swoich możliwości produkcyjnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas