Materiał Partnera Rola gazów przy spawaniu

Rola gazów przy spawaniu

Gazy techniczne to substancje pełniące bardzo ważne funkcje w wielu dziedzinach przemysłu. Wykorzystuje się je na przykład w spawalnictwie, zarówno podczas spawania metodą TIG, jak i MIG/MAG. Sprawdź, jakie gazy wykorzystuje się do prac spawalniczych i jakie jest ich zastosowanie w różnego typu pracach. Poznaj właściwości najważniejszych gazów spawalniczych.

Zastosowanie gazów w pracach spawalniczych

Gazy techniczne stosuje się w spawalnictwie w ochrony stopionego materiału przed czynnikami atmosferycznymi. Pełnią ważną rolę  podczas prac spawalniczych wykonywanych metodami MIG/MAG oraz TIG. Gazy wykorzystywane w spawalnictwie podzielić można na dwa rodzaje gazów spawalniczych – palne oraz osłonowe, w zależności od ich zastosowania w procesie spawania.

Dostarczaniem gazów technicznych do spawania, a także sprzedażą urządzeń i akcesoriów spawalniczych, ułatwiających łączenie metali zajmują się specjaliści z hurtowni spawalniczej ImtechGaz w Milanówku. To sklep spawalniczy, w którym znajdziesz spawarki i akcesoria wykorzystywane w metodach TIG, MIG/MAG oraz MMA.

Rodzaje i zastosowanie gazów osłonowych

Gazy osłonowe wykorzystywane w branży spawalniczej to szeroka grupa gazów w formie samodzielnej oraz ich mieszanin. Stosuje się je między innymi do osłony łuku spawalniczego, roztopionego lub nagrzanego do wysokiej temperatury metalu, a także do generacji energii, i usuwania produktów ubocznych procesów spawalniczych. Użycie gazów osłonowych zabezpiecza również spawane obiekty przed wybuchem. Do gazów osłonowych zaliczamy:

  • dwutlenek węgla – za jego pomocą chłodzi się uchwyt spawalniczy;
  • hel - odpowiedzialny jest za utworzenie atmosfery ochronnej gazu obojętnego, poprawia także  stopień wtopienia elektrody w materiał;
  • azot - poprawia własności mechaniczne i odporność na wżery;
  • argon – wykorzystywany przy spawaniu materiałów narażonych na działanie tlenu i azotu;
  • tlen - podnosi temperaturę spawania, stabilizuje płomień;
  • wodór – poprawia jakość spoiny, przyspiesza spawanie i zwiększa ciepło łuku.

W zależności od techniki spawania (TIG lub MIG/MAG) korzysta się z innych gazów technicznych.

Gazy palne w spawalnictwie

Drugim rodzajem gazów, wykorzystywanym przy spawaniu materiałów są gazy palne. Gazy palne, podobnie jak ich mieszanki w czasie spalania dostarczają wysoką temperaturę, co ułatwia topienie, cięcie i grzanie metali. Do gazów palnych zaliczamy: acetylen, tlen, propan, butan, wodór.

Najczęściej stosowanym gazem palnym jest acetylen, wyróżniający się wysoką temperaturą spalania. Acetylen pozwala na wykonanie wysokiej jakości cięcia i  zużywa mało tlenu. Wykorzystuje się go cięcia dłuższych elementów, ponieważ pozwala znacznie skrócić czas pracy – nie trzeba robić częstych przerw podczas pracy.

Innym bardzo popularnym gazem palnym jest propan, który szczególnie dobrze sprawdza się do lutowania twardego, a w połączeniu z tlenem może być stosowany również do lutowania miękkiego czy formowania i podgrzewania niewielkich elementów. Charakteryzuje się wysoką czystością spalania.

Podobnie jak w przypadku gazów osłonowych wybór odpowiedniego gazu palnego zależny jest od metody spawania.

Opracowanie:

Imtechgaz Sp. z o.o sp. k.

Milanówek , Konopnickiej 3

Podziel się