Materiał Partnera Rola automatyki we współczesnym przemyśle

Rola automatyki we współczesnym przemyśle

Współczesny przemysł w coraz większym stopniu opiera się na automatyce. Nie powinno to dziwić, gdyż jej zastosowanie pozwala zoptymalizować działalność przedsiębiorstw. Automatyka przemysłowa jest widoczna nie tylko w zarządzaniu infrastrukturą przemysłową, ale odgrywa dużą rolę w poszczególnych etapach produkcji, a nawet pakowaniu i transporcie gotowego wyrobu. Sprawdźmy zatem, czym charakteryzuje się współczesna automatyka przemysłowa?

Co rozumiemy przez pojęcie automatyki przemysłowej?

Pojęcie automatyki przemysłowej jest znane i stosowane w gospodarce od wielu dekad. Jednak to w ostatnich kilkunastu latach nastąpił znaczący rozwój tej branży, którą klasyfikuje się jako dziedzinę inżynierii. Zadania, jakie stawia rynek przed automatyką przemysłową to przede wszystkim: usprawnienie procesów produkcyjnych, podniesienie jakości produkowanych wyrobów, zwiększenie bezpieczeństwa pracowników oraz optymalne zarządzanie infrastrukturą przemysłową.

W osiągnięciu powyższych celów pomagają firmy, dla których automatyka przemysłowa nie ma żadnych tajemnic. Jedną z nich jest firma Pro Assem ze Skawiny, specjalizująca się w projektowaniu, montażu i wdrażaniu wszelkiego typu automatyki przemysłowej m.in. zrobotyzowanych linii montażowych, stanowisk laboratoryjnych, czy urządzeń kontroli finalnej. Wszystkie te rozwiązania cechują się wysokim stopniem innowacyjności oraz uwzględniają indywidualne oczekiwania zleceniodawców.

Gdzie znajduje zastosowanie automatyka przemysłowa?

Rozwiązania bazujące na automatyce przemysłowej są powszechnie stosowane w większości przedsiębiorstw. W zależności od przeznaczenia wyróżniamy m.in. systemy do zarządzania infrastrukturą oraz linie produkcyjne i poprodukcyjne. Pierwsze odpowiadają za sterowanie oświetleniem, klimatyzacją lub wentylacją, dlatego można je spotkać również w budynkach użyteczności publicznej np. galerie handlowe, dworce, szpitale itp.

Natomiast dwa ostatnie wykonują bezpośrednie zadania związane z produkcją, a także pakowaniem i transportem gotowych wyrobów. Odbywa się to poprzez zastosowanie automatycznych linii produkcyjnych, których elementami mogą być np. Stanowiska montażowe, stanowiska do obróbki skrawaniem, stanowiska do spawania, malowania, lakierowania i klejenia oraz wiele innych, koniecznych do realizacji procesu produkcyjnego. Z kolei czynności logistyczne obejmujące pakowanie i transport gotowych wyrobów wykonują urządzenia do paletyzacji oraz automatycznego załadunku i rozładunku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas