Artykuł sponsorowany Rodzaje zbiorników na ciecz

Rodzaje zbiorników na ciecz

Ciecz może być magazynowana w wielu miejscach, lecz najczęściej będzie się to wiązać z wyborem zbiornika, który spełni nasze wymagania. Zbiornik musi być szczelny, bezpieczny i musi zagwarantować pełną ochronę cieczy, która znajduje się w jego wnętrzu. Wymienić wśród nich można przede wszystkim zbiorniki aluminiowe, wykonane ze stali kwasoodpornej oraz ze stali węglowych. Sprawdź, czym różnią się poszczególne zbiorniki na ciecz.

Zbiorniki aluminiowe

Zbiorniki aluminiowe są przeznaczone zazwyczaj do przechowywania w środku azotu w postaci cieczy. Cechują się one dość sporym otworem, dzięki czemu dostęp do cieczy znajdującej się w środku jest znacznie ułatwiony. Trzeba pamiętać też o tym, że pobieranie azotu ze zbiornika jest bardzo ciężkie i niebezpieczne, jeżeli jest wykonywane nieodpowiednimi narzędziami przy nieodpowiednich warunkach. Na szczęście, większość tego typu zbiorników posiada system, służący do wypompowywania azotu, pod niskim, bezpiecznym ciśnieniem.


Zbiorniki ze stali węglowych

Zbiorniki wykonane ze stali węglowych nadają się do przechowywania cieczy, ale tylko takich, które nie są klasyfikowane jako ciecz agresywna. Może być to zatem woda, czy glikol. Aby wykonać zbiornik ze stali węglowych, poszczególne elementy są ze sobą spawane w jedną całość. Elementy, które wchodzą w skład takiego zbiornika to płaszcz cylindryczny, właz pozwalający na kontrolowanie i odpowiednie dbanie o wnętrze. Ponadto, posiadają również króćce umożliwiające cieczy wpływanie, oraz wypływanie nimi. Na rynku możemy spotkać też modele zbiorników ze stali węglowych przygotowanych tak, aby były kompletnie odporne na korozję. Taki efekt jest osiągalny dzięki użyciu cynku, lub specjalnej farby antykorozyjnej.

Zbiorniki kwadoodporne

Zbiorniki kwasoodporne są wykorzystywane tak naprawdę tylko i wyłącznie do przechowywania niebezpiecznych substancji, czyli żrących kwasów. Taka konstrukcja wyposażona jest zazwyczaj w standardzie w pompy dozujące substancję, zawory odcinające, zawory regulujące, pływaki mające na celu wskazanie poziomu cieczy, oraz specjalne sondy, które będą sygnalizować o powstawaniu wycieku. Wiele modeli posiada też grubsze ścianki, co zostało osiągnięte poprzez zastosowanie podwójnej warstwy stali.

Jeżeli przechowujesz ciecz palną w swoich zbiornikach, możesz czasem potrzebować dodatkowych części. Warto wtedy przejrzeć ofertę firmy LIMET Producent osprzętu do zbiorników cieczy palnych, która oferuje różny, wyspecjalizowany osprzęt do zbiorników cieczy palnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas