Materiał Partnera Rodzaje wózków widłowych

Rodzaje wózków widłowych

Wózki widłowe to wiele urządzeń wykorzystywanych do obsługi ładunków w zakładach przemysłowych, magazynach czy obiektach handlowych. Urządzenia wyposażone w charakterystyczne widły pozwalają na stabilne i bezpieczne przenoszenie palet oraz innych opakowań transportowych przystosowanych do tego typu przemieszczania. Wśród urządzeń transportowych najszersze spektrum zastosowań mają popularne wózki widłowe.

 

Wózki widłowe i ich zastosowania

 

Użycie wózka widłowego jest konieczne przy niemal wszystkich procesach logistycznych związanych z przewożeniem i magazynowaniem różnych towarów. Ze względu na powszechne używanie palet urządzenia tego rodzaju są niezastąpione przy załadunku i rozładunku dostaw, przemieszczaniu produktów czy surowców wewnątrz zakładów produkcyjnych, a także przy obsłudze magazynów. Wózki widłowe zalicza się do tzw. urządzeń transportu bliskiego, czyli takich, które pozwalają na przemieszczanie ładunku na ograniczonej przestrzeni. Ogromna uniwersalność wózków sprawia, że są stosowane tak powszechnie, że trudno znaleźć firmę zajmującą się produkcją lub działalnością handlową, która nie korzystałaby z jakiegoś typu wózka widłowego – wyjaśnia przedstawiciel firmy Liftom, która zajmuje się dostarczaniem, serwisowaniem i szkoleniami związanymi z wózkami widłowymi.

 

Istnieje bardzo wiele rodzajów wózków transportowych, a podział na poszczególne grupy można przeprowadzić ze względu na różne cechy tych maszyn. Najczęściej stosowanym i najbardziej użytecznym jest klasyfikacja obejmująca wózki dzielone wg źródła napędu na wózki ręczne oraz napędzane. Wózki ręczne to wszystkie te, które wykorzystują siłę ich operatora, np. popularne „paleciaki”. Wózki napędzane to bardzo pojemna kategoria, w której znajdują się zarówno wózki prowadzone, które są obsługiwane przez operatora przemieszczającego się niezależnie od wózka, jak i kierowane, gdzie operator ma stanowisko umieszczone bezpośrednio na wózku.

 

Wśród wózków ręcznych i prowadzonych możemy znaleźć zarówno urządzenia służące wyłącznie do poziomego przemieszczania ładunku, tzw. unoszące, jak i do jego przewożenia oraz podnoszenia, tzw. podnoszące. W przypadku wózków kierowanych, poza niewieloma typami urządzeń specjalistycznych dominują wózki podnoszące, które są najbardziej uniwersalne.

 

 Wózki ręczne, prowadzone i znaczna część wózków kierowanych to zwykle urządzenia magazynowe. Do zastosowań, które obejmują zarówno pracę wewnątrz budynków, jak i poza nimi najczęściej są wybierane wózki kierowane podnośnikowe czołowe. Są to urządzenia, które najczęściej mamy na myśli używając potocznego określenia „wózek widłowy”.

 

Charakterystyka typów kierowanych wózków podnośnikowych czołowych

 

Typowe wózki widłowe są dostępne w wielu odmianach ze względu na rodzaj użytego napędu, nośność lub wysokość podnoszenia. Różnią się również parametrami jezdnymi, np. zasięgiem, zdolnością do jazdy po nieutwardzonej nawierzchni oraz osiąganą prędkością.

 

Wózki są oferowane z silnikami elektrycznymi lub spalinowymi. W pierwszym przypadku są one wyposażane w akumulatory, które systematycznie muszą być ładowane z zewnętrznych ładowarek. Ich wielką zaletą jest możliwość łatwej pracy w zamkniętych pomieszczeniach i brak hałasu. Wózki widłowe z napędem spalinowym to zwykle urządzenia korzystające z silników diesla lub napędzane gazem LPG albo nieco rzadziej gazem CNG. Sprzęt tego typu może pracować jedynie w pomieszczeniach, które posiadają odpowiednio wydajny system wentylacyjny, ze względu na powstające spaliny.

 

Wśród uniwersalnych wózków widłowych można znaleźć urządzenia o różnym udźwigu oraz wysokości masztu, czyli mechanizmu, który umożliwia podnoszenie wideł wraz z ładunkiem na określoną wysokość. Najczęściej spotyka się maszty z jedno-, dwu- lub trzystopniowym mechanizmem podnoszenia. Większa ilość stopni oznacza również wyższą maksymalną wysokość roboczą.

Podziel się