Artykuł sponsorowany Rodzaje płynowskazów

Rodzaje płynowskazów

Płynowskazy należą do szerokiej grupy urządzeń z działu armatury kotłów parowych, które mają ogromny wpływ na ich prawidłowe działanie. Ze względu na to, że płynowskazy czy też poziomowskazy są tak ważne dla działalności przemysłowej, to warto przyjrzeć się im trochę bliżej. W naszym artykule przedstawiamy więc, co warto wiedzieć na temat płynowskazów do kotłów parowych.

Czym są płynowskazy?

Płynowskazy to urządzenia, których jak sama nazwa wskazuje, głównym zadaniem jest oczywiście stałe kontrolowanie poziomu płynów w różnego rodzaju zbiornikach a także kotłach parowych stosowanych głównie na potrzeby różnych gałęzi przemysłu. W tego rodzaju urządzeniach wykorzystuje się wiele metod, dzięki którym możemy sprawdzić poziom płynu, a wyróżnić możemy tutaj takie metody jak:

  • Hydrostatyczna

  • Optyczna

  • Pływakowa

  • Nurnikowa. 

Rodzaje płynowskazów

Wśród płynowskazów używanych do zbiorników oraz kotłów parowych znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań, do których niewątpliwie należą:

  • Płynowskaz ze szklaną rurką w osłonie metalowej - Jest to rodzaj płynowskazu, którego budowa oparta jest na dwóch głowicach z zaworem spustowym a także specjalnej rurki szklanej oraz metalowej osłony. Tego rodzaju płynowskaz może być stosowany zarówno do określania poziomu wody jak i cieczy spożywczych i agresywnych oraz innych cieczy neutralnych. Oczywiście urządzenie to musi posiadać także zawory odcinające.

  • Płynowskaz prosty (z ramką transparentną) - Ten typ płynowskazu może być stosowany do takich rodzajów cieczy jak woda, para wodna, ciecze spożywcze i agresywne a także ciecze neutralne a zbudowany jest z dwóch głowic z zaworem spustowym, ramki z dwoma szkłami transparentnymi (znajdującymi się po obu stronach ramki) a także zaworów kulowych.

  • Płynowskaz przechylny (z ramką transparentną) - Jest to urządzenie którego zarówno zastosowanie jak i budowa właściwie polega na tej samej zasadzie co w płynowskazach prostych z tą jednak różnicą, że ten model posiada także specjalny boczny łącznik umożliwiający przechył płynowskazu o około 300 stopni.

  • Płynowskaz prosty (z ramką refleksyjną) - Tego rodzaju płynowskazy zbudowane są z dwóch głowic, dwóch ramek w których zamontowane jest szkło refleksyjne, a stosować je można do badania poziomu cieczy takich jak woda, para wodna, inne ciecze neutralne a także ciecze spożywcze i agresywne.

  • Płynowskaz przechylny (z ramką refleksyjną) - Ten płynowskaz (podobnie jak w przypadku płynowskazów z ramką transparentną) nie różni się w zasadzie w budowie oraz zastosowaniu od płynowskazu prostego oprócz tego, że posiada on łącznik boczny, dzięki któremu ten płynowskaz może przechylać się w obrębie 30 stopniowego kąta.

  • Płynowskaz do instalacji amoniakalnych - Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj płynowskazu może być stosowany tylko i wyłącznie w instalacjach amoniakalnych, a zbudowany jest on z dolnej i górnej ramki (ze szkłem refleksyjnym) oraz dwóch głowic z zaworami iglicowymi.

Skąd wziąć płynowskazy?

Wszystkie wyżej wymienione płynowskazy dostępne są w ofercie firmy Kluge, która specjalizuje się w produkcji tego rodzaju elementów przeznaczonych zarówno do kotłów jak i zbiorników z cieczą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas