Artykuł sponsorowany Rodzaje papieru ściernego i jego zastosowanie. Poznaj ofertę Sklepu Wielobranżowego Rolnik

Rodzaje papieru ściernego i jego zastosowanie. Poznaj ofertę Sklepu Wielobranżowego Rolnik

Najlepszym i najdokładniejszym sposobem do oszlifowania drewna, usunięcia lub zmatowienia farby i lakieru z metalowej powierzchni jest użycie papieru ściernego. Nadaje się do pracy ręcznej, a także świetnie działa ze szlifierką, nadając gładkość elementowi. Trzeba jednak wiedzieć, jaką granulację papieru ściernego wybrać do rodzaju danej obróbki. Na co należy zwrócić uwagę? Zobacz, co na ten temat podpowiadają specjaliści ze Sklepu Wielobranżowego Rolnik z Rawicza.

Dobry papier ścierny

Dobry papier ścierny to taki, którego ziarna nie odczepiają się od podłoża, nawet przy intensywnych pracach w wysokich temperaturach, pył nie przywiera do ziaren, a nośnik jest mocny i nie rozrywa się. W odpowiednim wyborze papieru ściernego pomaga nam jego właściwy kolor lub bardzo wyraźny opis przeznaczenia zamieszczony od producenta. Od spodu zazwyczaj nadrukowana jest również informacja o jego grubości, czyli ziarnistości. Im wyższa liczba, tym drobniejsze ziarno.

Z czego składa się papier ścierny? 

Nośnikiem, a więc podłożem papieru ściernego jest zazwyczaj gruby karton lub tkanina (bawełniana lub syntetyczna), a jego strona ścierna składa się z ziaren różnej grubości i pochodzenia, które są przytwierdzone do nośnika lepiszczem na bazie żywicy. Niektóre wyroby ścierne są uzupełniane stearynianem, który zmniejsza zapychanie się produktu wywołane pyłem. Odpowiedni ich wybór pozwala osiągnąć doskonałą gładkość szlifowanego materiału, ułatwi jego wygładzanie oraz polerowanie drewna, tworzyw sztucznych i metalu. Papier ścierny może zawierać ziarna naturalne (szmergiel, korund) bądź syntetyczne (elektrokorund, węglik krzemu). Można go kupić w formie arkuszy, rolek, folii lub płótna – w tej wersji nadaje się do pracy z elektronarzędziami. Na rynku znajdziemy także produkty do ścierania na sucho i mokro tzw. papier ścierny wodny.

Granulacje papieru ściernego

Papier ścierny może być grubo i drobnoziarnisty, a od stopnia granulacji zależy siła ścierania. Informacja o gradacji jest niezbędna do właściwego dopasowania produktu do obrabianego materiału. W Polsce dostępne są papiery o gradacji od P 24 do P 2500. Każdy papier ścierny jest opisany zgodnie z normą FEPA. Ogólnie przyjęta zasada określa, że im mniejsza liczba przy literze P, tym ziarna są grubsze. Dla przykładu: papier ścierny P 80 wykorzystasz w początkowej pracy, czyli podczas nadania kształtu materiałowi, a produkt oznaczony P 800 zastosujesz do oszlifowania powierzchni na połysk na końcowym etapie pracy. Szeroki wybór papierów ściernych znajdziesz w Sklepie Wielobranżowym Rolnik. Oto zestawienie, które pomoże nam dobrać papier ścierny o odpowiedniej granulacji:

  • do powierzchni mineralnych – papier o ziarnistości P 20-24,

  • do dużych obciążeń – papier o ziarnistości P 24-120,

  • do obróbki drewna – papier o ziarnistości P 24-400,

  • do powierzchni lakierowanych – papier o ziarnistości P 40-1200,

  • do tworzyw sztucznych i lakieru – papier o ziarnistości P 600-1200,

  • do prac blacharsko-lakierniczych – papier o ziarnistości P 80-500 i P 800-1500.

Sklep Wielobranżowy Rolnik mieszczący się w Rawiczu, w województwie wielkopolskim. Rozpoczął działalność w 1993 roku i od tego czasy zyskał szerokie grono zadowolonych Klientów. Jego oferta to nie tylko artykuły ścierne Oferta zawiera artykuły metalowe. Sprzedajemy gwoździe, śruby, łańcuchy, wkręty i druty. Asortyment obejmuje kotwy i kołki rozporowe. Mamy klucze, wiertła, młotki, wkrętaki, obcinaczki, szczypce i dłuta. Oferujemy elektronarzędzia najlepszych marek. Dysponujemy i. Oprócz tego u nas kupisz węże ogrodowe.

Opracowanie:

Sklep Wielobranżowy Rolnik

Rawicz , Kamińskiego 13a

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas