Materiał Partnera Rodzaje najpopularniejszych opakowań tekturowych

Rodzaje najpopularniejszych opakowań tekturowych

Tekturowe opakowania służą do przechowywania wielu artykułów – zarówno o sporych, jak i niewielkich rozmiarach. Możliwości produkcyjne w przypadku kartonowych pudeł są bardzo duże, co przekłada się także na dostosowanie ich pod względem funkcjonalności. W ofercie producentów opakowań tego typu znajdziemy m.in. kartony klapowe czy fasonowe. Czym konkretnie różnią się one od siebie?

Kartony klapowe – charakterystyka i zastosowanie

Praktycznie każdy człowiek spotkał się w swoim życiu z kartonami klapowymi. Są one rozpowszechnione na całym świecie i wykorzystywane do wielu celów. Produkuje się je w różnych rozmiarach, ale ich kształt najczęściej pozostaje niezmienny – są to opakowania kwadratowe lub prostokątne. Jak sama nazwa wskazuje, kartony tego typu składają się z klap, które stanowią zamknięcie. Dzięki temu w prosty sposób można nie tylko zabezpieczyć ładunek, ale także po jego dostarczeniu otworzyć opakowanie.

Jeśli zostało ono w sposób właściwy przygotowane, to z powodzeniem może służyć wielokrotnie do transportowania rozmaitych artykułów. Z tego względu kartony klapowe są popularne m.in. przy przeprowadzkach. Producentem takich pudeł jest firma Nord Karton, która w tym zakresie proponuje swoim klientom kartony z tektury 3- i 5-warstwowej. Dzięki temu można łatwiej dopasować je do charakterystyki przechowywanego w nich towaru oraz jego zabezpieczenia np. na czas transportu. Jakie jeszcze popularne opakowania tekturowe użytkowane są przez nas w życiu codziennym?

Czym wyróżniają się kartony fasonowe?

Nieco bardziej rozbudowanym systemem otwierania charakteryzują się natomiast kartony fasonowe. Do ich przygotowania wykorzystuje się wykrojniki, które pozwalają uzyskać praktycznie dowolny kształt zamknięcia. Klapy mogą być m.in. przygotowane w wariantach zawierających dodatkowe, wsuwane w specjalne otwory elementy. Dzięki temu kartony fasonowe stają się dość charakterystycznym wyrobem, który może być przez to rozpoznawalną częścią danej marki.

Oprócz kartonów klapowych i fasonowych, do najpopularniejszych opakowań tekturowych zaliczają się również niewątpliwie tzw. kartony wieko-dno. Są to pudełka składające się z dwóch elementów, które wzajemnie nałożone na siebie tworzą bezpieczny typ opakowania do przechowywania i transportu rozmaitych artykułów. Kartony wieko-dno są najczęściej wykorzystywane m.in. do pakowania obuwia. Podobnie jak wspomniane wcześniej opakowania tekturowe, również i one są niezwykle popularne, a możliwości w zakresie ich produkcji wręcz nieograniczone.

Opracowanie:

Nord Karton Edward Wójcik

Gdynia , Kasztelana 1

Podziel się