Artykuł sponsorowany Rodzaje najczęściej stosowanych połączeń mechanicznych

Rodzaje najczęściej stosowanych połączeń mechanicznych

Połączenia mechaniczne wykorzystywane są w wielu dziedzinach. Znajdują zastosowanie między innymi w budownictwie, konstrukcjach stalowych powstałych na użytek przemysłu, budowie maszyn, a także motoryzacji i lotnictwie. Obejmują szeroki zakres rozwiązań i technologii, co pozwala bez trudu dopasować je do potrzeb w konkretnej sytuacji. Poznaj bliżej te najczęściej stosowane połączenia mechaniczne.

Połączenia nierozłączne

Dwie podstawowe kategorie, na które podzielić możemy połączenia mechaniczne to połączenia nierozłączne oraz rozłączne. W przypadku tych pierwszych konstrukcja nie może zostać rozdzielona bez zniszczenia elementów łączących, natomiast w przypadku tych drugich możliwy jest wielokrotny montaż i demontaż bez straty na właściwościach elementów łączących. Inny podział połączeń mechanicznych obejmuje połączenia pośrednie – wykorzystujące dodatkowe elementy łączące – oraz bezpośrednie powstałe na przykład drogą kształtowania elementów łączonych. Do połączeń bezpośrednich nierozłącznych zaliczamy połączenia łapkowe, spawane, zgrzewane, lutowane oraz klejone.

Jedynym połączeniem, które jest połączeniem pośrednim nierozłącznym, jest połączenie nitowe. Jak wskazuje nazwa, powstaje ono przy użyciu metalowych elementów konstrukcyjnych, jakimi są nity. Powszechnie używane są nity stalowe, aluminiowe, miedziane oraz nierdzewne. Ciekawym rozwiązaniem są dostępne w ofercie hurtowni Metalmax nity zrywalne, które znajdują zastosowanie w sytuacji, gdy mamy dostęp tylko do jednej strony łączonych elementów. Te natomiast mogą być wykonane również z metalu, ale także z tworzywa sztucznego czy skóry. Nitowanie stosowane jest w motoryzacji, lotnictwie oraz budowie konstrukcji stalowych, między innymi mostów i wiaduktów.

Połączenia rozłączne

Znacznie więcej elementów łączących mieszczą w sobie połączenia z rodzaju rozłącznych. Wśród tych najczęściej spotkać można połączenia gwintowe, należące do połączeń bezpośrednich oraz połączenia śrubowe kwalifikowane jako pośrednie. Gwinty to wgłębienia uformowane na elementach głównych, które wraz z występami tworzą łączniki wiążące. Wykorzystywane są w roli połączeń ruchowych między innymi w napędach obrabiarek, różnego rodzaju prasach lub podnośnikach. Połączenia gwintowe są też jednym z rodzajów połączeń rurowych stosowanym w przewodach wodnych, parowych i gazowych o niewielkiej średnicy i przy niskim ciśnieniu.

Do najczęściej stosowanych połączeń mechanicznych należą ponadto wspomniane już połączenia śrubowe. W tym przypadku elementami złącznymi są śruby, nakrętki oraz wkręty. Ze względu na mnogość zastosowań  na rynku dostępne są różne typy śrub, w tym podstawowe śruby w klasie 12.9 wykonane z różnych materiałów, ale także śruby imbusowe – inaczej śruby z gniazdem sześciokątnym. Te ostatnie powszechnie wykorzystywane są do budowy przyrządów i metalowych narzędzi.

Opracowanie:

Metalmax Lech Mikita

Żabieniec , Asfaltowa 12k

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas