Artykuł sponsorowany Rodzaje frezarek i ich wykorzystanie technologii CNC

Rodzaje frezarek i ich wykorzystanie technologii CNC

W wielu dziedzinach przemysłu niezbędne jest zastosowanie metalu oraz tworzyw sztucznych konstrukcyjnych. Aby jednak materiały te były w pełni przydatne i mogły tworzyć zarówno duże konstrukcje, jak i drobne elementy, muszą zostać wcześniej poddane obróbce. Najpopularniejszą metodą jest obróbka skrawaniem metodą frezowania. Jakie są rodzaje frezarek CNC i gdzie mają zastosowanie?

Frezarka to urządzenie przeznaczone do obróbki skrawaniem. Najczęściej wykorzystywana jest to pracy z metalem, choć z tej pomocą można obrabiać także inne materiały, w tym coraz częściej tworzywa sztuczne konstrukcyjne. Zasada jej działania polega na ruchu obrotowym frezu, który przesuwa się po obrabianym materiale, skrawając jednocześnie jego powierzchnię. Dzięki temu można nadać mu dowolne kształty, wymiary czy też strukturę. Jako że tworzone elementy muszą najczęściej charakteryzować się precyzją i dużym stopniem powtarzalności, w coraz powszechniejszym zastosowaniu są frezarki sterowane komputerowo, za pomocą których można przeprowadzić frezowanie CNC.


Frezowanie CNC wykorzystuje nowoczesne obrabiarki cyfrowe. O to, czym się one charakteryzują zapytaliśmy specjalistę od frezowania CNC - przedstawiciela firmy CMPLASTFrezarki CNC to urządzenia sterowane numerycznie, a za ostateczny efekt odpowiada odpowiednio zaprogramowany komputer. Obrabianie można wykonać na płaszczyźnie 2D, w formie trójwymiarowej 3D, a nawet na osi obrotowej 4D. Do największych zalet frezowania CNC należy duża precyzja. Możliwa jest produkcja nawet niewielkich elementów przy zachowaniu ich właściwych wymiarów oraz struktury powierzchni. Kolejną zaletą jest też krótki czas produkcji oraz możliwość uzyskania wyrobów odznaczających się wysokim poziomem powtarzalności, mówi nasz rozmówca. 

Rodzaje frezarek CNC

Frezarki CNC to nowoczesne urządzenia, które wraz z rozwojem technologii podlegają ciągłym modyfikacjom, mającym na celu udoskonalenie ich pracy. Z tego powodu trudno przeprowadzić ścisłą klasyfikację. Najczęściej ich rodzaj określa się ze względu na obrabiany materiał, pozycję wrzeciona, sposób sterowania, budowę czy też korpus maszyny. 

Ze względu na budowę wyróżnia się frezarki pionowe, poziome oraz uniwersalne jedno lub wielowrzecionowe. Także sposób umiejscowienia wrzeciona może być podstawą klasyfikacji na frezarki na górnowrzecionowe i dolnowrzecionowe. Można też mieć do czynienia z urządzeniami przeznaczonymi do drewna, metalu i sztucznych tworzyw konstrukcyjnych. Wiele frezarek CNC przeznaczonych jest do bardzo wydajnego i specjalistycznego skrawania. Mamy więc frezarki, które można wyposażyć w system paletowy, a także urządzenia 4 lub 5 osiowe, które pozwalają tworzyć skomplikowane kształty i skupiać się nad detalami. Za pomocą nowoczesnych frezarek CNC można także wykonywać obrabianie na płaszczyźnie 2D, w formie trójwymiarowej 3D, a nawet na osi obrotowej 4D.

Technologia CNC ma powszechne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Umożliwia ona zarówno tworzenie elementów wielopowierzchniowych, jak i drobnych części wchodzących w skład podzespołów licznych urządzeń. Dzięki wykorzystaniu maszyn sterowanych komputerowo można nie tylko skrócić czas produkcji, ale też uzyskać duży topień powtarzalności elementów, a przede wszystkim osiągnąć precyzję, która nie byłaby możliwa przy zastosowaniu metod tradycyjnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas