Materiał Partnera Rodzaje form do obróbki tworzyw sztucznych

Rodzaje form do obróbki tworzyw sztucznych

Proces obróbki tworzyw sztucznych wymaga użycia specjalistycznego oprzyrządowania technologicznego. Do tej grupy zaliczamy różnego rodzaju formy pozwalające na uzyskanie pożądanych efektów. Wykonanie każdej z nich ma specjalne wymagania. W tym celu niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy konstrukcyjnej. Czym zatem charakteryzują się poszczególne formy do obróbki tworzyw sztucznych?

Formy wtryskowe i prasownicze

Forma wtryskowa zbudowana jest z gniazda formującego i trzech układów: wlewowego, chłodzenia i wypychania. Forma taka nie mogłabym działać także bez napędu płyty i elementów prowadzących. Wszystkie wspomniane wyżej części są zamknięte w specjalnej obudowie. Zadaniem formy wtryskowej jest umożliwienie wypełnienia płynnym tworzywem gniazd formujących i uformowanie wyrobu zgodnie z kształtem gniazda. Wyodrębnia się formy wtryskowe zimnokanałowe i gorącokanałowe. Formy zimnokanałowe są zazwyczaj tańsze i składają się z mniejszej liczby dodatkowych części a do ich obsługi potrzeba więcej osób. Natomiast formy prasownicze są wykorzystywane w technologii obróbki tworzyw sztucznych, którą jest prasowanie: wstępne, niskociśnieniowe i wysokociśnieniowe. Firmy zajmujące się produkcją form prasowniczych, często otrzymują zlecenia na formy prasowania niskociśnieniowego tłocznego.

Formy rozdmuchowe i wulkanizacyjne

W ofercie firm zajmujących się wytwarzaniem form do obróbki tworzyw sztucznych nie powinno zabraknąć form rozdmuchowych. Muszą być one wykonane według wskazań klienta względem ich wydajności oraz stopnia zautomatyzowania przebiegu procesu wytwarzania wyrobu z tworzywa sztucznego. Formy takie przeznaczone są do stosowania podczas metody obróbki zwanej wytłaczaniem z rozdmuchem. W jej wyniku powstają na przykład pojemniki plastikowe – zazwyczaj o pojemności od 5 ml do 120 l. Widać więc, że zakres możliwości produkcyjnych z zastosowaniem form rozdmuchowych jest bardzo rozległy. Oczywiście za ich pomocą wytwarzane są również inne elementy techniczne. Formy te są niezbędnym narzędziem producentów chemii gospodarczej, kosmetyków, artykułów spożywczych oraz leków. Formy wulkanizacyjne zaś są wykorzystywane do przemiany kauczuku lub mieszanki gumowej w elastyczną gumę. Podczas tego procesy formy ulegają znacznemu zabrudzenia, dlatego konieczne  jest ich systematyczne czyszczenie.

Zlecenie na zamówienie wykonania formy do obróbki tworzyw sztucznych powinno być dopasowane do potrzeb zleceniodawcy. Pekro-plast oferuje przyjęcie zlecenia na wyżej wymienione formy, a także na formy ciśnieniowe i prototypowe wkładki wtryskowe.

Opracowanie:

Pekroplast Mariusz Pelc

Świerczów 30

Podziel się