Artykuł sponsorowany Rekuperacja w budynku – czy warto w nią zainwestować?

Rekuperacja w budynku – czy warto w nią zainwestować?

Rekuperacja w budynku ma za zadanie wymienić powietrze zużyte, a wprowadzić świeże i przefiltrowane. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że rekuperator nie jest wentylatorem. Zachodzi tutaj jeszcze jedna zależność, powietrze, a wraz z nim ciepło, które jest wywiewane z budynku, zostaje odzyskane, co ma kluczowe znaczenie dla oszczędności energii.

Rekuperator – co warto o nim wiedzieć?

Rekuperator to centralna wentylacja z odzyskiem ciepła. Ma za zadanie usuwać z pomieszczeń zużyte powietrze i jednocześnie nawiewać świeże. Co ważne, podczas tego procesu dochodzi do odzysku ciepła wywiewanego, co za tym idzie, temperatura w obiekcie nie ulega zmianie. Schemat działania rekuperatora jest stosunkowo prosty, czerpnia pobiera powietrze z zewnątrz budynku, kanały wentylacyjne transportują je do centrali wentylacyjnej, gdzie jest oczyszczane. Gdy powietrze dotrze do wymiennika ciepła, jest podgrzewane zimą lub schładzane latem, a następnie rozprowadzane po budynku kolejnymi kanałami.

Nasz rekuperator składa się z kilku podstawowych elementów. Przede wszystkim wentylatora wywiewnego i nawiewnego. Jedną z najważniejszych części jest jednak wymiennik ciepła, najczęściej stosuje się jego wersję krzyżową. Budowa rekuperatora opiera się także na automatyce sterującej, dzięki czemu cała praca urządzenia nie wymaga ingerencji człowieka. Obudowa, filtry, elementy wspomagające to kolejne części, z jakich składa się rekuperator.

Czy rekuperacja to dobry wybór?

W dzisiejszych czasach powietrze zewnętrzne jest mocno zanieczyszczone, również to wewnątrz budynków nie należy do najczystszych. Warto więc zainwestować w rekuperację w domu czy mieszkaniu. Sam rekuperator kupisz na przykład w firmie Energokessel. Z pomocą filtracji powietrza pozbędziesz się z obiektu alergenów, wirusów, bakterii i grzybów. Czystość i świeżość poczujesz nawet podczas oddychania. Co ważne, w przeciwieństwie do wentylacji, rekuperacja nie nawiewa zimnego powietrza zimą, a gorącego latem! Temperatura w budynku się nie zmienia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas