Materiał Partnera Recykling surowców wtórnych – jak to jest z elektroniką?

Recykling surowców wtórnych – jak to jest z elektroniką?

Nieustanny i bardzo dynamiczny rozwój technologii informatycznych powoduje, że na świecie konsumenci kupują ogromne ilości urządzeń elektronicznych, których żywotność jest niestety bardzo krótka. Tym sposobem ludzie generują niewyobrażalne ilości odpadów, które zaliczane są do grupy niebezpiecznych. W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o tym, jak ważną kwestią ochrony środowiska jest recykling e-odpadów. Co powinniśmy wiedzieć na ten temat?

Możliwości przetwarzania e-odpadów

Szacuje się, że tylko w Unii Europejskiej powstaje około 8 mln ton odpadów elektrycznych i elektronicznych w ciągu roku. Są to niesamowite ilości. Recykling takiego sprzętu ma za zadanie ograniczenie ilości składowanych odpadów i wyeliminowanie ryzyka dostania się składników toksycznych do ziemi.

Najczęściej wykorzystywanymi sposobami recyklingu są w tym przypadku obróbka mechaniczna i separacja fizyczna. Najpierw dokonywany jest demontaż oraz podzielenie urządzeń na mniejsze fragmenty. Niektóre z nich mogą bez dodatkowej obróbki zostać później ponownie wykorzystane. Natomiast metale rozdrabnia się i poddaje odpowiednim procesom hydrometalurgicznym. Często wykorzystuje się również separację magnetyczną, elektrostatyczną i nie metaliczną, w wyniku czego uzyskuje się metale, takie jak: glin, srebro, złoto, pallad oraz miedź.

Które urządzenia można poddać obróbce?

Takie sprzęty możemy podzielić na poszczególne kategorie:

  • Małe AGD: odkurzacze, tostery, żelazka, ekspresy do kawy, młynki, urządzenia do strzyżenia i suszenia włosów, szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, zegary i wagi.

  • Sprzęty komputerowe: laptopy i komputery stacjonarne, drukarki, faksy, smartfony

  • Wszystkie rodzaje płaskich monitorów, telewizorów, ekranów plazmowych, LCD, tv/monitorów CRT, diod LED, OLED, telewizorów 3D, Smart-TV i innych tego typu urządzeń

  • Duże AGD: pralki, suszarki, zmywarki, kuchenki, piekarniki

  • Urządzenia chłodzące: lodówki, zamrażarki, systemy klimatyzacji i chłodnice wodne.

Korzyści płynące z recyklingu

Przetwarzanie odpadów elektronicznych pozwala w dużym stopniu na redukcję eksploatacji surowców pierwotnych potrzebnych do ich produkcji oraz redukcję śmieci. Dodatkowo w ten sposób ograniczamy przedostawanie się składników toksycznych, występujących w tego typu urządzeniach, do gleby.

Warto swój stary sprzęt elektroniczny i elektryczny przekazywać firmom zajmującym się recyklingiem elektroodpadów. Wykorzystują one sprawne elementy, a niedziałające zutylizują w bezpieczny sposób. Takie usługi oferuje między innymi firma Sol - Hurt Sp. z o.o. Sp.k. znajdująca się w Solcu Kujawskim i posiadająca 25- letnie doświadczenie w zakresie gospodarowania odpadami wtórnymi.

Opracowanie:

Sol - Hurt Sp. z o.o. Sp.k.

Solec Kujawski , Garbary 5b

Podziel się