Materiał Partnera Pudełka kartonowe w branży farmaceutycznej. Jakie standardy powinny spełniać?

Pudełka kartonowe w branży farmaceutycznej. Jakie standardy powinny spełniać?

Branża farmaceutyczna wymaga zastosowania szczególnych rozwiązań – tym bardziej w kwestii pudełek kartonowych do leków. Jak wiadomo, kluczową rolę odgrywa tutaj bezpieczeństwo preparatów. Ich właściwości nie mogą zostać w żaden sposób zakłócone – konsekwencje byłyby ogromne. Dlatego właśnie warto wiedzieć, jakie standardy muszą spełniać pudełka i jak wybrać ich rzetelnego producenta.

Pudełka kartonowe do branży farmaceutycznej – czym powinny się cechować?

Najważniejsze są wysoki standard i bezpieczeństwo produkcji pudełek kartonowych dla branży farmaceutycznej. Nie tylko muszą być zgodne z projektem, ale też liczy się precyzja ich wykonania. Dlatego właśnie drukarnie opakowaniowe muszą przestrzegać wszystkich standardów podczas powstawania produktów tego rodzaju.

Równie istotne są obróbka wykończeniowa, weryfikacja jakościowa oraz rzetelna kontrola opakowań farmaceutycznych. Dlatego zastosowanie nowoczesnych maszyn i technik jest gwarancją wysokiej jakości usługi. Pudełka mogą mieć dno automatyczne lub krzyżowe, do tego równie chętnie są wykorzystywane w wersji:

  • teleskopowej,
  • klapowej,
  • wsuwanej,
  • składanej,
  • klejonej jednoczęściowo.

Pudełka muszą być trwałe, solidne, odporne na szkodliwe czynniki, w tym atmosferyczne oraz niewrażliwe na wilgoć. Niektórzy producenci oferują dodatkowo wkładki i wypełnienia do pudełek. Do tego podczas produkcji powinna istnieć możliwość wykonywania tłoczeń.

Warto pamiętać też, że zgodnie z prawem farmaceutycznym opakowanie leku jest integralną częścią produktu. Podlega ono więc wymaganiom zawartym w Farmakopei Europejskiej. Kontrolę nad opakowaniami sprawuje Główny Inspektorat Farmakologiczny. Istotną rolę odgrywa więc ich czytelność, a ustawa określa takie detale jak dopuszczone kroje, stopnie i kolory pisma. W przypadku wersji tekturowych nazwa preparatu musi być wytłoczona w alfabecie Braille’a.

Gdzie znaleźć dobre pudełka kartonowe do branży farmaceutycznej?

Pudełka muszą być jak najsolidniejsze i najtrwalsze. Dlatego warto stawiać na renomowanych producentów opakowań, takich jak Media Gold, którzy oferują także bardzo estetyczne wyroby.  Wiadomo, że atrakcyjny wygląd jest ważny. Pudełka powinny jednak być przede wszystkim bardzo funkcjonalne, a ich priorytetem jest ochrona produktu podczas transportu i przechowywania. Solidnie wykonane kartony farmaceutyczne są gwarancją, że w trakcie przewozu żaden z medykamentów nie zostanie uszkodzony.

Tak więc jakość pudełek kartonowych w dużej mierze jest uzależniona od producenta.  Wybór musi być przemyślany i zgodny ze standardami.

Podziel się