Artykuł sponsorowany Przetwórstwo tworzyw sztucznych

Przetwórstwo tworzyw sztucznych

Dziedzina recyklingu tworzyw sztucznych, jest dzisiaj na świecie bardzo ważna i stanowi duże wyzwanie logistyczne. W Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej powstaje setki przedsiębiorstw zajmujących się odzyskiem materiałów syntetycznych, co pozwala uzyskać wysokiej jakości regranulaty do ponownego wykorzystania. Celem takich działań jest nie tylko ochrona środowiska naturalnego, ale także znacznie tańsze procesy produkcyjne np. folii poliestrowych, czy innego typu produktów wykonywanych z surowców wtórnych.

Etapy recyklingu butelek PET

Do najczęściej wykorzystywanych materiałów przekazywanych do recyklingu, zalicza się butelki PET. Proces odzysku surowca, polega w ich przypadku na złożonym procesie rozpoczynającym się oczywiście od segregacji „u źródła” i odbioru towarów. Dopiero wtedy przechodzi się do działań segregacji wtórnej, a następnie do złożonego procesu przygotowania odpadu do odzysku. Tu przede wszystkim rozdziela się materiały ze względu na różnice gęstości materiału, stosowane po rozdrobnieniu, a także ze względu na poziom uszkodzenia, rozmiar, kolor, czy ilość zaobserwowanych zanieczyszczeń. Po przejściu szczegółowej segregacji, dochodzi się do mielenia butelek na płatki, a także do oddzielania etykiet i nakrętek. Istotne jest późniejsze mycie płatków PET, ich osuszanie i odpylanie, a następnie odpowiednie pakowanie.

Warto wiedzieć: Proces granulowania płatków, polega na obróbce termicznej materiałów. Istotnymi działaniami jest suszenie, topienie, uplastycznienie, filtrowanie, oraz regranulowanie, do czego służy specjalistyczna wytłaczarka.

Technologie stosowane przy przetwórstwie tworzyw sztucznych

Przy bardzo złożonych procesach przetwórstwa tworzyw sztucznych, wykorzystuje się dzisiaj zaawansowaną technologię, która pozwala niemalże w pełni zautomatyzować cały proces i generować przy jego wykonywaniu niewielkich start energetycznych. Ważnymi elementami parków maszynowych recyklingu butelek PET, są takie urządzenia, jak: młyny do plastiku, maszyny do przetwarzania PET, linie do recyklingu tworzyw sztucznych, rozdrabniacze, wanny myjące u flotacyjne, kruszarki do plastiku oraz shreddery, a także wytłaczarki (jednoślimakowe lub dwuślimakowe) oraz układy plastyfikujące. Szczególnie warto wspomnieć o modułowo budowanych myjniach do odpadów butelek PET, które mogą wyróżniać się długością roboczą nawet do 4000 mm, przy mocy silnika 1,5 kW, szerokości podajnika 600 mm i przy młynie o wydajności 450-500 kilogramów na godzinę! Takie niesamowicie wysokie jakościowo sprzęty, które tworzą całe linie technologiczne recyklingu tworzyw sztucznych, oferuje w wersji fabrycznie nowej lub używanej, renomowana polska firma POL-SERVICE.

Z jej ofertą warto zapoznać się na dedykowanej stronie www. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas