Materiał Partnera Profile zamknięte – czym są i do jakich działań służą?

Profile zamknięte – czym są i do jakich działań służą?

Profile zamknięte, zwane także kształtownikami, to produkty najczęściej wykonane ze stali. Zazwyczaj pełnią funkcję stelażu oraz sprawdzają się jako forma umocnienia i łączenia różnych elementów. Producenci, aby ułatwić wybór i dopasowanie produktu do danego zadania, wytwarzają wiele typów profili stalowych. Czym się one charakteryzują i jak wybrać odpowiednie spośród nich?

Ogólna charakterystyka profili stalowych

Profile zamknięte wykonane ze stali mają kilka, specyficznych cech. Przede wszystkim wyróżniają się ponadprzeciętną sztywnością materiału, a także odpornością na działanie niekorzystnych warunków, w tym na uderzenia. Dodatkowo, w przypadku odpowiedniej technologii produkcji, są one niezwykle lekkie, co jednak nie powoduje uszczerbku na trwałości oraz solidności wykonania. Jak dodatkowo przyznaje Paulina Malikowska z przedsiębiorstwa Paulla, które zajmuje się sprzedażą tego typu produktów, materiały te gwarantują także dobre właściwości pod względem izolacji akustycznej.

Rodzaje profili stalowych zamkniętych oferowanych na rynku

Producenci proponują klientom podział profili głównie ze względu na kształt przekroju. W tym przypadku wyróżnia się te o przekroju kwadratowym, prostokątnym oraz okrągłym, w zależności od zadania, do jakiego realizacji będą miały służyć. Są także charakteryzowane przez stopień korozyjności, gdzie oznaczenie C1 symbolizuje bardzo mały poziom korozyjności materiału, zaś C5-M oznacza znaczącą korozyjność (morska). Trzeci typ podziału odnosi się do samych profili. Obejmuje on następujące symbole:

  • C – profile z słupkami w pionie,
  • CW – profile zawierające otwory na instalację elektryczną,
  • U i UW – profile zawierające nacięcia,
  • UA – profile służące jako wzmocnienie dla otworów drzwiowych (są grubsze od standardowych),
  • CD – profile, które sprawdzają się przy budowie podwieszanych sufitów,
  • UD – dla oznaczenia profili obwodowych, stanowiących uzupełnienie dla innych elementów.

Niektórzy sprzedawcy oferują także zakup profili zamkniętych nie tylko w najwyższym, pierwszym gatunku, ale także w drugim. Ceny rynkowe określane są przez metr bieżący nabywanego materiału.

Zastosowanie profili zamkniętych w praktyce

Specyficzne właściwości profili zamkniętych, w tym ich solidność, sprawiają, że są one wykorzystywane jako wzmocnienie i szkielet do wykonywania stropów, sufitów, bram, balustrad, ogrodzeń a także ścianek działowych. Tak szerokie zastosowanie, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków pokazuje, że są one niezwykle uniwersalne oraz praktyczne.  

Podziel się