Materiał Partnera Producenci artykułów gumowych – przemysł detali z gumy

Producenci artykułów gumowych – przemysł detali z gumy

Kauczuk naturalny, a także kauczuk syntetyczny to surowce, z których wytwarzane są artykuły gumowe. Dzisiejsza technologia pozwala na wykorzystanie ponad dwustu różnych odmian kauczuku syntetycznego, którego łączna światowa produkcja opiewa na ponad 17 milionów ton wytworzonego surowca. Większość z materiałów używana jest do produkowania różnego rodzaju detali.

Produkcja detali gumowych w Polsce

W Polsce istnieje olbrzymie zapotrzebowanie na surowiec, z którego wytwarzane są materiały gumowe – krajowy popyt sięga dwustu tysięcy ton. To właśnie tak duże wzięcie surowcowe powoduje, że producenci artykułów gumowych oraz gumowo-metalowych osiągają wysokie wskaźniki obrotu produktami – wytworzonymi w tysiącach identycznych kopii detali. Najlepsi producenci, którzy mają wpływ na kształtowanie polskiego sektora gospodarki związanego z przemysłem gumowym, tacy jak firma Guma z Wrocławia, wytwarzają wyroby i obsługują podmioty gospodarcze z wielu branż. Wśród nich są przedsiębiorstwa przemysłu motoryzacyjnego, maszynowego, wojskowego, elektronicznego, rolniczego, górniczego, budowlanego, spożywczego, chemicznego, energetycznego, paliwowego, poligraficznego oraz wielu innych.

Jakość artykułów gumowych

W przypadku produkcji detali gumowych i gumowo-metalowych bardzo ważna jest odpowiednia jakość. Nie chodzi tutaj wyłącznie o wykorzystanie najlepszego rodzaju mieszanki gumowej, ale również o wprowadzanie odpowiednich systemów jakościowych w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Każda firma o takim profilu – a liderów na rynku polskim jest niewielu – musi posiadać odpowiednie certyfikaty. Najważniejszymi unormowaniami, które należy spełnić, a dowodzą one wysokiej jakości placówki produkcyjnej, są normy ISO 14001:2004 (System Zarządzania Środowiskowego), ISO 9001:2008 (System Zarządzania Jakością) oraz OHSAS 18001:2007 (System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy). Certyfikaty te potwierdzają wysokie wyspecjalizowanie w zakresie projektowania i produkcji wyrobów gumowych, metalowych, gumowo-metalowych oraz tych z tworzyw sztucznych. Warto wiedzieć, że najlepsze firmy producenckie zajmują się również regeneracją tego typu materiałów.

Obróbka CNC i kriogeniczne czyszczenie detali

Tylko najnowocześniejsze firmy producenckie wykorzystują dwie technologie do produkcji artykułów gumowych – obróbkę CNC (frezowanie, obróbka, toczenie, produkcja seryjna CNC) i kriogeniczne czyszczenie detali. Dzięki temu takie produkty jak osłony gumowe, tulejki gumowe, łączniki gumowe, uszczelki, zaślepki, przelotki czy pasy gumowe mogą zostać wykonane z precyzją co do jednego milimetra. Obróbka CNC polega na wykorzystaniu specjalistycznych maszyn i urządzeń, które wytwarzają produkty w formie 3D. Ważne jest wcześniejsze zaprojektowanie w programie komputerowym (klient może dostarczyć sprecyzowany projekt), dzięki któremu dany detal może zostać wytworzony z niezwykłą precyzją nawet w kilku tysiącach identycznych kopii. Innowacyjnym modelem pracy jest również stosowanie kriogenicznego oczyszczania detali z wylewek produkcyjnych dla celów technicznych bądź estetycznych. Kriogeniczne oczyszczanie dokładnie usuwa wszelkie niechciane składniki z powierzchni gumy dzięki wykorzystaniu azotu. Warto wiedzieć, że jest to metoda bardzo bezpieczna – nie wpływa na jakość detalu – a wykorzystywana jest tylko przez najlepsze firmy branżowe.

Podziel się