Materiał Partnera Pozytywne aspekty związane ze zbieraniem psich odchodów

Pozytywne aspekty związane ze zbieraniem psich odchodów

Choć patrząc na polskie blokowisko chciałoby się wierzyć w przesąd, że wdepnięcie w kupę zwiastuje szczęście lub przypływ gotówki, najczęściej taka sytuacja przynosi tylko zdenerwowanie. Psie odchody na chodnikach nie są niczym przyjemnym, psują estetykę przestrzeni i stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dzieci. Jednak o pozostawianie za sobą takich śladów trudno winić czworonogi.


Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, co do tego nie mamy żadnych wątpliwości. Jednak właściciele psów powinni pamiętać również o obowiązkach, jakie niesie ze sobą posiadanie zwierzaka. Nie sposób oczekiwać od psiaków, aby same po sobie sprzątały, a właściciele wciąż często wymigują się od tego obowiązku. Zastanówmy się, dlaczego zawsze, bez względu na miejsce i okoliczności, powinniśmy zbierać psie kupy.

Psia kupa, czyli brudny temat

Najbardziej oczywistym argumentem, przemawiającym za koniecznością sprzątania odchodów po psach, jest oczywiście higiena. Na wstępie wspomnieliśmy o ryzyku wdepnięcia w kupę, co zdarzyło się przecież niejednemu z nas. Usuwanie odchodów z butów to nic przyjemnego, nie mówiąc już o tym, że takie nieczystości często są po prostu wycierane bezpośrednio w chodnik lub – niezauważone – mogą być wniesione nawet do domu.

Psich odchodów nie powinniśmy jednak zostawiać nigdzie. Na trawniku osiedlowym wciąż stanowią zagrożenie zwłaszcza dla dzieci. Pamiętajmy, że w psiej kupie mogą znajdować się pasożyty, niebezpieczne również dla ludzi. Z kolei kał zwierząt leczonych na nowotwory niekiedy zawiera cytostatyki – substancje te, po przedostaniu się do gleby, na której rosną rośliny jadalne, mogą trafić do naszego pożywienia i powodować uszkodzenia wątroby.

Czy kupę naszego zwierzaka możemy zostawić w lesie, gdzie przecież „wcale jej nie widać” i na pewno „szybko się rozłoży”? Zdecydowanie nie. W świecie zwierząt odchody mają bardzo wiele różnych znaczeń. W przypadku ssaków, zapach kału niesie zwykle wyraźny przekaz ostrzegawczy. Dlatego psie odchody pozostawione w lesie mogą wpływać negatywnie na codzienne funkcjonowanie dzikich zwierząt.

Sprzątaj po psie, dbaj o swoje otoczenie

Pomijając kwestie zdrowia i higieny, psie nieczystości najzwyczajniej psują estetykę przestrzeni miejskiej. Kupa koło domu nie wygląda dobrze tym bardziej, że obecnie nie brakuje sposobów i możliwości do jej szybkiego uprzątnięcia – przekonuje nasz rozmówca z firmy Asklepios.

Chociaż w wielu miastach w Polsce za pozostawienie psiej kupy grożą wysokie kary, bardzo rzadko słyszymy o egzekwowaniu tych przepisów. Większą motywacją dla właścicieli psów zdaje się wzór mieszkańców krajów zachodnich, gdzie sprzątanie po psach jest już elementem kultury. Zakup akcesoriów czy całych zestawów do sprzątania odchodów (papierowe torebki z łopatkami) to naprawdę  niewielki wydatek.

Ważną rolę w propagowaniu sprzątania po psach odgrywają też lokalne władze. Te powinny zadbać o zapewnienie właścicielom psów odpowiedniej infrastruktury, w tym pojemników na psie odchody czy specjalnych psich stacji z dystrybutorami na woreczki i torebki, które warto umieszczać w okolicach wybiegów i w parkach.

Podziel się