Materiał Partnera Pomiary i jakość powietrza w polskich miastach

Pomiary i jakość powietrza w polskich miastach

Jakość powietrza w wielu polskich miastach pozostawia wiele do życzenia. Najczęściej zanieczyszczają powietrze dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, tlenki azotu oraz pyły. Poprawa jakości powietrza to jeden z globalnych problemów wymagających mądrego działania. Zanieczyszczenia powietrza wpływają negatywnie nie tylko na środowisko, ale i na zdrowie człowieka.

Pomiary jakości powietrza

Pierwsze systematyczne pomiary jakości powietrza w Polsce zaczęły się już w latach '90. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska stosuje dwie metody: grawimetryczną (manualną, referencyjną) i automatyczną.

Metoda grawimetryczna polega na pobraniu próbek powietrza do tzw. poborników pyłowych. Następnie wkłada się do nich 14 jednorazowych filtrów, które są automatycznie zmieniane co 24 godziny. Filtry są ważone w laboratorium przed i po ekspozycji w pobornikach. Stężenia pyłów są wyliczane na podstawie różnic wagi filtrów odniesionych do prędkości przepływu powietrza w pobornikach. Zaletą tej metody jest dokładność pomiaru, natomiast wadą – długi czas pomiaru, który wynosi około trzech tygodni.

Metoda automatyczna polega na wykorzystaniu różnego typu mierników automatycznych, które na bieżąco monitorują stężenia pyłów. Pomiary z tych urządzeń można sprawdzić online.

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń działających w oparciu o laserowy pomiar pyłów zawieszonych. Jednym z takich urządzeń są czujniki jakości powietrza firmy Beskid Instruments Marek Stopka. W tym przypadku urządzenia przechwytują rozproszone światło wiązki laserowej powstałe w wyniku natrafienia tej wiązki na cząsteczki pyłów. Warto dodać, że ten system nie tylko na bieżąco monitoruje jakość powietrza, ale również umożliwia każdemu mieszkańcowi danej okolicy samodzielne sprawdzienie pomiarów. To wszystko dzięki bezpłatnej aplikacji mobilnej oraz czytelnemu wyświetlaczowi widocznemu z kilkudziesieciu metrów.

Polskie miasta o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu

Poniższe dane zostały opracowane przez Europejską Agencję Środowiska, zaś wyniki opublikowała Światowa Organizacja Zdrowia w 2016 roku. Miejmy nadzieję, że dzięki miernikom jakości powietrza firmy Beskid Instruments Marek Stopka i umiejętnej interwencji władz miast, sytuacja ulegnie poprawie.

Do 25 najbardziej zanieczyszczonych miast zalicza się miasta z województwa śląskiego (Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Knurów, Katowice, Zabrze, Gliwice, Bielsko-Biała, Sosnowiec) i małopolskiego (Kraków, Nowy Sącz, Sucha Beskidzka, Skawina, Niepołomice, Tuchów, Wadowice, Proszowice). Kolejne miejsca zajmują miasta z różnych województw, np. łódzkiego (Opoczno, Brzeziny, Zduńska Wola, Rawa Mazowiecka), dolnośląskiego (Nowa Ruda), opolskiego (Kędzierzyn-Koźle), kujawsko-pomorskiego (Nakło nad Notecią).

Podziel się