Artykuł sponsorowany Podstawowe rodzaje podnośników koszowych

Podstawowe rodzaje podnośników koszowych

Podnośniki koszowe są niezastąpione podczas wykonywania różnych prac montażowych, remontowych czy budowlanych na sporych wysokościach. Co ważne, niektóre z tego typu urządzeń pozwalają w szybki i bezpieczny sposób dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc, np. uszkodzonych gałęzi w koronach drzew. Wyjaśniamy, czym wyróżniają się podstawowe rodzaje podnośników koszowych.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania podnośnika koszowego?

Praca na znacznych wysokościach wymaga bezwzględnego zachowania zasad bezpieczeństwa oraz doskonałej znajomości obsługi podnośnika – operatorzy muszą posiadać niezbędne uprawnienia, koniecznie trzeba również przeprowadzać regularne przeglądy techniczne urządzeń. Poza tym istotnym krokiem pozwalającym na skuteczne zminimalizowanie ryzyka wypadków jest zaufanie doświadczonym producentom i dokonanie przemyślanego zakupu.

Podczas szukania podnośnika w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę kluczowe parametry (udźwig, wysokość podnoszenia, napęd) oraz charakter i planowaną intensywność prac. Wybór podnośników koszowych jest duży, w związku z czym każdy może znaleźć urządzenie idealnie dopasowane do potrzeb danej firmy. Nie warto zgadzać się więc na żadne kompromisy ani w zakresie jakości, ani ceny – tłumaczy pracownik Tor Industries, firmy produkującej urządzenia dźwignicowe i sprzęt magazynowy.

Podnośniki teleskopowe, przegubowe i nożycowe

Podnośniki koszowe cieszą się sporą popularnością m.in. w branży transportowej, produkcyjnej czy budowlanej, ponadto urządzenia te często pomagają strażakom i leśnikom np. w usuwaniu skutków wichur. Zwyżki z koszami usprawniają także montowanie billboardów oraz przygotowywanie murali. Najczęściej do realizacji tego typu zadań są wykorzystywane:

  • podnośniki teleskopowe – takie zwyżki charakteryzują się prostą konstrukcją, której kluczowy element stanowi długie, wysuwane ramię, umożliwiające dotarcie do miejsc znajdujących się na wysokości nawet kilkudziesięciu metrów. Zwyżkom teleskopowym można zaufać w trudnym terenie, w tym na nieutwardzonych, nierównych poboczach. Takie urządzenia bardzo dobrze radzą sobie też w miejscach z gęstą zabudową;
  • podnośniki przegubowe – chociaż na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie do zwyżek teleskopowych, różnią się od nich mechanizmem działania. Główna różnica między tymi dwoma rodzajami urządzeń dotyczy budowy ramienia – w modelach teleskopowych ramię jest proste, natomiast w przegubowych składane. Dzięki podnośnikom przegubowym można wygodnie omijać przeszkody i docierać bezpośrednio do punktów umieszczonych na wysokości od kilku do kilkudziesięciu metrów;
  • podnośniki nożycowe – w przeciwieństwie do podnośników wysięgnikowych (teleskopowych i przegubowych) takie urządzenia nie posiadają ramienia. W ich przypadku platforma z koszem jest zamontowana na systemie nożycowym, który w maksymalnym rozsunięciu może zazwyczaj osiągać wysokość do kilkunastu metrów. Tego typu zwyżki często stanowią wraz z elektrycznymi wózkami paletowymi podstawowe wyposażenie magazynów i hal produkcyjnych.

Zwyżki koszowe to uniwersalne urządzenia, które zwiększają zarówno efektywność, jak i bezpieczeństwo pracy. Warto więc zainwestować w świetnej jakości podnośnik – taki zakup należy rozpatrywać jako jednorazowy wydatek pozwalający osiągać długofalowe korzyści.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas