Artykuł sponsorowany Podstawowe rodzaje filtrów do instalacji wentylacyjnych

Podstawowe rodzaje filtrów do instalacji wentylacyjnych

Systemy wentylacyjne w naszych domach, mieszkaniach czy też budynkach o charakterze przemysłowym pełnią bardzo ważną funkcję. Zapewniają bowiem ciągłą cyrkulację powietrza, która jest niezbędna w celu osiągnięcia optymalnego poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu możemy uniknąć wystąpienia pleśni, która wpływa w negatywny sposób nie tylko na walory estetyczne ścian i sufitów, ale także na nasze zdrowie. Dobra wentylacja zapewni odpowiednią jakość powietrza. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na dobór filtrów, których rola w tym procesie jest nieoceniona. Przyjrzyjmy się zatem kilku podstawowym rodzajom filtrów do instalacji wentylacyjnych.

Filtry kieszeniowe

Jest to najczęściej stosowany rodzaj filtrów do wentylacji. Cechuje się on bowiem prostym montażem i długą żywotnością, a jednocześnie jest bardzo skuteczny. Filtry kieszeniowe przeznaczone są do systemów HVAC, do zastosowań przemysłowych. Mogą one bowiem pracować nawet w ekstremalnych warunkach – są bardzo odporne na wilgoć. Ponadto, są wyjątkowo wydajne i zapewniają świetną chłonność pyłową. Z uwagi na to wykorzystywane są również jako ochrona nowoczesnych centrali wentylacyjnych przed zanieczyszczeniami. 

Filtry kompaktowe

Ten rodzaj filtrów najczęściej stosowany jest w instalacjach wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych lub budynkach użyteczności publicznej. Wyróżniają się bowiem dużą powierzchnią filtracji. Ich zaletą jest długa żywotność w połączeniu ze skutecznością przy niskich spadkach ciśnienia. Również są stosowane w centralach wentylacyjnych, jednak zajmują mniej miejsca, niż filtry kieszeniowe. 

Filtry kasetowe

Także należą do najczęściej wybieranych produktów. Na rynku są one dostępne w różnych oprawach – m.in. kartonowej lub metalowej. Służą do oczyszczania powietrza w instalacjach wentylacyjnych, klimatyzacyjnych oraz grzewczych. Są bardzo wydajne przy niskich spadkach ciśnienia, wobec tego mogą być stosowane w budynkach o różnym przeznaczeniu. 

Ważne jest, aby filtr był odpowiednio dobrany do posiadanej instalacji wentylacyjnej. Dlatego też tę kwestię warto omówić ze specjalistą – na przykład z firmy Moton, która posiada w swojej ofercie różne rodzaje filtrów. Merytoryczne doradztwo wykwalifikowanej kadry pracowniczej umożliwi nam podjęcie maksymalnie korzystnej decyzji.  

Opracowanie:

Moton Sp. z o.o.

Warszawa , Drzeworytników 99

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas