Artykuł sponsorowany Podstawowe oprzyrządowanie stosowane w odlewnictwie

Podstawowe oprzyrządowanie stosowane w odlewnictwie

Odlewnictwo to obecnie jedna z gałęzi przemysłu, jednak sztuka odlewania elementów z metalu ma za sobą bardzo długą historię. W dzisiejszych czasach zakłady mają dostęp do zaawansowanych technologii, które przyśpieszają proces produkcji. Urządzenia te są obecnie niezbędne do tego, aby mogły powstawać różnego rodzaju odlewy. Jakie oprzyrządowanie jest dziś powszechnie stosowane w tej gałęzi przemysłu?

 

Jak przebiega proces wytwarzania odlewów?

Aby mógł powstać odlew wykonany z metalu, surowiec ten musi przejść długą drogę. Podczas procesu produkcji tych elementów bierze udział wiele urządzeń oraz akcesoriów.

Na początku sporządza się model przedmiotu, który służy za wzór do wykonania odlewu. Następnie fachowcy przygotowują niezbędne materiały formierskie – są one potrzebne do tego, aby mogły powstać odpowiednie formy. Kiedy są one już gotowe, można zalać je metalem w stanie ciekłym. Aby metal miał ciekły stan skupienia, należy go roztopić. Jest to możliwe tylko dzięki wykorzystaniu specjalnych pieców. Ostatnim etapem jest wyciągnięcie odlewu z formy oraz jego staranne oczyszczenie.

Podczas procesu wytwarzania odlewów dużą rolę odgrywają urządzenia służące do topienia metali. To one sprawiają, że surowiec ten staje się masą, którą można dowolnie ukształtować.

Dzisiejsze odlewnictwo może korzystać z wielu urządzeń wykorzystywanych do topienia metali. Są to nowoczesne piece przystosowane do pracy z wieloma odmianami tego materiału. Oprócz tego podczas procesu odlewniczego można używać mniejszych, ale równie przydatnych akcesoriów” – mówi ekspert z firmy REMIX.

 

Jakie oprzyrządowanie jest wykorzystywane podczas procesów odlewniczych?

Zanim metal znajdzie się w formie odlewniczej, musi przyjąć płynną konsystencję. Służą do tego piece, które występują w kilku wariantach.

Bardzo często wykorzystuje się piece tyglowe. Dzięki tym urządzeniom można przetopić aluminium, miedź, srebro, cynk, cynę, ołów czy magnez. Nadają się one też do tego, aby przechowywać w nich te metale. Mogą być zasilane energią elektryczną, gazem albo olejem opałowym. Natomiast piece wannowo-szybowe są przeznaczone do topienia i przechowywania aluminium.

W odlewnictwie stosuje się także tygle. Służą one do topienia metali nieżelaznych. Wykonuje się je z grafitu lub z węglika krzemu. Podczas wykonywania odlewów trudno byłoby się obejść bez akcesoriów odlewniczych. Należą do nich takie elementy jak osłony czujników temperatury, kadzie i termosy do przewożenia ciekłego metalu, łyżki do czerpania ciekłych metali, podstawy pod tygle, pokrywy tygli, lance do odgazowywania metali czy dzwony do modyfikacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas