Materiał Partnera Podstawowe funkcje regulatorów

Podstawowe funkcje regulatorów

Regulator temperatury są stosowane m.in. w kompleksowej obsłudze schładzalników mleka, tanków na brzeczkę piwną, wszelkiego rodzaju suszarni, komór i urządzeń sterylizujących i pasteryzujących, urządzeń do produkcji soków, podgrzewania basenów, czy też do tuneli foliowych.

Regulator automatyczny – co warto o nim wiedzieć?

Regulator automatyczny to urządzenie, którego zadaniem jest sterowanie konkretnym procesem. Regulatory występujące w ofercie firmy MAKOT wyposażone są w szereg funkcji, które wraz z możliwość stworzenia własnego programu, umożliwiają dostosowanie pracy regulatora do indywidualnych potrzeb użytkownika, a także czynią z niego uniwersalny sterownik do zarządzania pracą agregatu chłodniczego i mieszadła, czy też np. grzałki i wentylatora. Regulatory sterują dwoma obwodami sterowniczymi: obwodem sterowania agregatem chłodniczym lub obwodem grzejnym oraz obwodem sterowania motoreduktorem mieszadła lub wentylatora. Regulatory posiadają dwa tryby sterowania pracą mieszadła, to jest automatyczny lub ręczny. W trybie automatycznym sterowanie mieszadłem może być powiązanie z pracą agregatu lub całkowicie niezależne od pracy agregatu. Praca ręczna mieszadła może przebiegać w dwóch wariantach: ciągła praca mieszadła lub mieszadło pracuje przez ustawioną ilość minut, a po upływie ustawionego czasu ręczna praca mieszadła zostaje wyłączona.

Dodatkowe funkcje regulatorów Układy regulacji – podział

Regulator wyposażony jest w możliwość podłączenia zewnętrznego wyłącznika krańcowego klapy zbiornika. Zasada działania tego wejścia polega na natychmiastowym wyłączaniu pracy mieszadła w momencie zwarcia lub rozwarcia tego wejścia. Regulatory SMT posiadają funkcję rejestrowania w wewnętrznej pamięci wartości temperatur maksymalnych i minimalnych, które występują w całym cyklu pracy regulatora. W ofercie firmy MAKOT dostępne są urządzenia, które posiada także funkcję sygnalizacji przekroczenia zadanego zakresu temperatur. Stan przekroczenia zadanego zakresu temperatury sygnalizowany jest wizualnie oraz dźwiękowo. W przypadku wykrycia przez regulator uszkodzenia czujnika sterującego ulega włączeniu dźwiękowa i wizualna sygnalizacja alarmowa. Praca agregatu oraz mieszadła zostaje przerwana do czasu usunięcia awarii.

Oferowane przez wspomnianą firmę urządzenia idealnie sprawdzają się jako element wyposażenia schładzalników mleka, sterylizatorów czy też pasteryzatorów. Można wykorzystać je również jako regulator temperatury w innych branżach spożywczych. Ich ważną zaletą jest możliwość kontroli żądanej temperatury. Warto wspomnieć, że dzięki uniwersalności jest możliwe dopasowanie odpowiedniego regulatora do potrzeb każdego zakładu i panujących w nim warunków. Co więcej, uniwersalność przekłada się również na wykorzystanie ich w roli regulatora grzejnego w układzie cieplnym oraz do sterowania wentylatorami.

Podziel się