Materiał Partnera Po co wykonuje się gięcie i zgrzewanie blach?

Po co wykonuje się gięcie i zgrzewanie blach?

Jednym z najważniejszych atutów blach jest ich niewielka grubość. Ten wyrób hutniczy wykonany głównie ze stali przygotowuje się w cienkich arkuszach, które po dalszej obróbce tworzyć mogą pożądane elementy bądź konstrukcje. Najczęściej blachy poddaje się gięciu oraz zgrzewaniu. Zakłady zajmujące się takimi usługami realizują je głównie za pomocą urządzeń CNC – co to dokładnie oznacza?

Na czym polega gięcie blachy?

Do kluczowych metod obróbki blachy zalicza się przede wszystkim jej gięcie. Pod takim określeniem kryje się szereg procesów, jakie przeprowadzić można w celu uzyskania pożądanego kształtu metalowego arkusza. Z użyciem specjalnych maszyn blachę zagina się, skręca lub zwija, co daje możliwość tworzenia z tego materiału elementów o nietypowej formie. Wymienione sposoby obróbki realizowane są na różnych urządzeniach do tego przeznaczonych, np. na prasach, giętarkach czy zaginarkach systemowych. Mogą być one sterowane numerycznie – co to oznacza?

Gięcie blachy polegające na zmianie kształtu arkusza wymaga dużej precyzji w działaniu. Z tego względu stosuje się urządzenia obsługujące technologię CNC. Sterowanie numeryczne oznacza zaprogramowanie działań maszyn, które następnie automatycznie wykonują obróbkę materiału. Jest to rozwiązanie technologiczne sprawdzające się również przy zaginaniu bądź skręcaniu blach. Te można poddać również zgrzewaniu. Czym wyróżnia się taka metoda przygotowywania elementów blaszanych?Łączenie blach za pomocą zgrzewania

Odpowiednio przygotowane elementy z blachy nierzadko muszą zostać ze sobą połączone. W ten sposób tworzy się charakterystyczne konstrukcje, np. nadwozia samochodowe. Łączenie blach powinno być wykonane w sposób gwarantujący wytrzymałość nawet w trudnych warunkach i przy sporym obciążeniu. Juro Tech to zakład zajmujący się m.in. wspomnianym już gięciem, a także zgrzewaniem blach. W przypadku ostatniej czynności niezbędne jest zastosowanie specjalnej zgrzewarki.

Maszyna dopasowuje natężenie prądu do charakterystyki zgrzewania, a następnie za pomocą elektrody doprowadza się w wybranych punktach blachę do stanu plastycznego. W ten sposób zostaje ona połączona z innym arkuszem, po zastygnięciu tworząc tzw. zgrzeinę. Wykonane w ten sposób złącza wyróżniają się przede wszystkim wysoką trwałością. Obróbkę blach przeprowadza się zatem w celu uzyskania jej pożądanego kształtu. Tworzy się w ten sposób charakterystyczne elementy bądź konstrukcje, które wykorzystywane są w wielu branżach, w tym m.in. w budownictwie lub motoryzacji.

Opracowanie:

Juro Tech sp. z o.o.

Opole , Odrzańska 16

Podziel się