Artykuł sponsorowany Po co przeprowadza się audyt oświetlenia ulicznego?

Po co przeprowadza się audyt oświetlenia ulicznego?

Audyt oświetlenia ulicznego polega na przeprowadzeniu szeregu badań, których efektem jest powstanie opracowania zawierającego opis stanu aktualnego infrastruktury oświetleniowej oraz rekomendacji do przeprowadzenia korzystnych zmian. W jakim celu przeprowadza się audyt oświetlenia ulicznego? 

Jak przeprowadzić modernizację oświetlenia ulicznego? 

Oświetlenie uliczne jest systemem powszechnie stosowanym. Jego brak jest bardzo niebezpieczny – może być przyczyną groźnych wypadków komunikacyjnych, sprzyja także napaściom. Współczesne lampy uliczne nie zawsze jednak działają prawidłowo. Dużym problemem są koszty, jakie generują, szczególnie jeśli są to przestarzałe rodzaje oświetlenia. Wymiana ich na nowoczesne systemy pozwala obniżyć opłaty za energię. Za każdym razem powinna jednak być poprzedzona audytem oświetlenia, który wykaże, jakie modernizacje będą najkorzystniejsze. Sama wymiana pojedynczych lamp nie przynosi tak dobrych efektów, jak dobrze zaplanowana przebudowa całego systemu.

Samorządy i przedsiębiorstwa, które chcą podjąć się modernizacji oświetlenia ulicznego, często opierają się na starych mapach i nieaktualnych danych z dawno przeprowadzonych inwentaryzacji. Dopiero badania w trakcie audytu są w stanie ujawnić największe problemy instalacji oraz dobrze zaplanować zmiany. Audyt jest także potrzebny, by można było ubiegać się o dofinansowanie na modernizacje, na przykład z Regionalnych Programów Operacyjnych, WFOŚiGW oraz NFOŚiGW.

Jakie dane zbiera się w czasie audytu oświetlenia ulicznego? 

W trakcie audytu przeprowadza się szczegółową inwentaryzację oświetlenia przy pomocy nowoczesnej technologii GIS, która pozwala na dokładną lokalizację wszystkich punktów infrastruktury oświetleniowej. Badania obejmują m.in. pomiar natężenia oświetlenia i obliczenie jego strumienia – opowiada ekspert z Energy Trend

Zebrane w czasie badań dane podlegają analizie, która staje się podstawą do przygotowania raportu. Głównym celem audytu jest wprowadzenie zmian pozwalających na obniżenie opłat za energię elektryczną, najczęściej za pomocą instalacji oświetlenia LED oraz zmiany zarządzania infrastrukturą oświetleniową z analogowej na cyfrową. Dzięki nim możliwe jest także lepsze zarządzanie systemem, w tym także szybsze reagowanie na pojawiające się awarie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas