Artykuł sponsorowany Plazma czy laser - czym ciąć blachy?

Plazma czy laser - czym ciąć blachy?

Wybór optymalnej technologii cięcia blach nie jest zadaniem łatwym. Decydując się na zakup maszyny do cięcia blach lub zlecenie usługi cięcia bądź wycinania elementów zewnętrznej firmie, trzeba brać pod uwagę zarówno wymagania względem jakości gotowych wyrobów, jak i koszty procesu. Spróbujmy porównać dwie najpopularniejsze obecnie metody cięcia blach: plazmową i laserową.

Plazma i laser, czyli cięcie cieplne blach

Obie interesujące nas technologie obróbki blach zaliczane są do termicznych metod cięcia metali. Plazmą nazywamy zjonizowany strumień gazu, np. powietrza (które jest najtańszym gazem plazmotwórczym). Cięcie plazmą polega na topieniu metalu pod wpływem bardzo wysokiej temperatury i wydmuchiwaniu go ze szczeliny cięcia; doskonale sprawdza się podczas pracy z blachami o grubości nawet 100 mm. Urządzenia plazmowe pozwalają na bardzo szybkie przebijanie metalu i uzyskanie wąskiej szczeliny cięcia. Wadą technologii plazmowej jest pewna trudność w utrzymaniu prostopadłości krawędzi.

Cięcie laserem jest nowszym rozwiązaniem, często przedstawianym jako lepsze od plazmy. Czy słusznie? Niekoniecznie. Laserowe cięcie cienkich blach przebiega jeszcze szybciej niż praca z urządzeniem plazmowym i pozwala na uzyskanie dowolnych kształtów. Istotną zaletą laserów jest większa dokładność i jeszcze węższa szczelina cięcia. Z drugiej strony tak dobre efekty cięcia laserem otrzymuje się głównie przy cienkich blachach z miękkich metali. Istotną wadą cięcia laserowego są wysokie koszty.

Kiedy ciąć laserem, a kiedy plazmą?

Cięcie laserem to dobry wybór w sytuacji, gdy wymagana jest bardzo duża precyzja elementów wycinanych z blach o grubości maksymalnie 30 mm. Wykorzystanie technologii laserowej pozwala na uzyskanie idealnie równych, gładkich krawędzi, które nie wymagają dodatkowej obróbki. Jak wspomnieliśmy wcześniej, istotnym ograniczeniem w zastosowaniu tej metody są wysokiej koszty. Przy cięciu grubych blach oraz innych wyrobów ze stali węglowych i stopowych sprawdzi się technologia plazmowa. Odpowiednia kalibracja zautomatyzowanych maszyn do cięcia plazmowego umożliwia uzyskanie elementów o bardzo wysokiej dokładności, a w przypadku grubych blach proces będzie szybszy od cięcia laserem. Dla zleceniodawców zapewne nie bez znaczenia jest fakt, że cięcie blach plazmą w firmie DBN oznacza znacznie mniejszy wydatek niż zlecenie usługi laserowej.

Wybór najlepszej metody cięcia blach zależy od wielu czynników, w tym rodzaju i grubości materiału, oczekiwanej jakości i dokładności kształtów, powtarzalności procesu oraz ceny wykonania usługi. Jeśli nie jesteś pewien, która z opisanych metod będzie odpowiednia do realizacji twojego projektu, skontaktuj się ze specjalistą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas