Materiał Partnera Piaskowanie, czyli jak dać stali drugie życie

Piaskowanie, czyli jak dać stali drugie życie

Stal ze względu na swe właściwości należy do najpopularniejszych materiałów stosowanych w przemyśle i budownictwie. Na skutek eksploatacji, a także niekorzystnych warunków atmosferycznych na jej powierzchni pojawiają się jednak liczne niedoskonałości. Zabrudzenia, otłuszczenia, nierówności oraz inne uszczerbki można usunąć dzięki metodzie piaskowania, która już 150 lat pozwala przywrócić konstrukcje do pierwszej świeżości.

Na czym polega proces piaskowania?

Maszynom rolniczym, suwnicom przemysłowym, felgom czy karoseriom pojazdów nadgryzionych zębem czasu i warunkami termicznymi, daleko jest od estetycznego wyglądu. Pokryte rdzą, przebarwione i z łuszczącą się farbą wymagają profesjonalnego liftingu. Jako że papier ścierny czy szlifierki nie do końca poradzą sobie z takim zadaniem, dla większej dokładności warto skorzystać z opcji piaskowania. Proces ten polega na oczyszczaniu i  przekształceniu powierzchni przy pomocy materiałów ściernych niesionych strumieniem sprężonego powietrza. Niegdyś ścierniwem był głównie piasek szklarski lub kwarcowy, lecz wraz z rozwojem technologii zaczęto stosować inne środki, chociażby drobiny szkła, suchy lód czy śrut. Każdy materiał po właściwym przygotowaniu stosuje się w innych sytuacjach, dzięki czemu można zróżnicować efekty procesu i nadawać obrabianym elementom pożądany wygląd.

Mimo że samo piaskowanie nie należy do skomplikowanych czynności, wymaga one doświadczenia i zachowania norm bezpieczeństwa. Bez odzieży ochronnej obsługa pistoletu ze zbiornikiem ścierniwa podłączonego do agregatu może bowiem poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Z tego też powodu oczyszczanie konstrukcji stalowych najlepiej zlecić profesjonalistom takim jak Kamil Brach Usługi Piaskowania. Powyższa firma przeprowadza proces obróbki zarówno w sposób stacjonarny, jak i mobilny, co pozwala obniżyć koszty transportu większych konstrukcji.

Jakie są plusy piaskowania stali?

Kierowanie strumienia ze ścierniwem na daną powierzchnię daje efekty zbliżone do szlifowania. Oczyszczona stal jednak jest znacznie równiejsza i odznacza się wzorcową szorstkością. Dzięki temu jest ona lepiej przygotowana do dalszych prac, w tym malowania proszkowego. W porównaniu do tradycyjnych metod oczyszczania, piaskowanie daje szansę na pozbycie się uszczerbków z konstrukcji o licznych załamaniach, zakamarkach i wgłębieniach. Poprawne dobranie materiałów ściernych stanowi ponadto gwarancję braku zarysowań na powierzchni tworzyw, tym samym nie wpływając negatywnie na ich wygląd. Skutecznie usuwanie powłok to doskonałe rozwiązanie dla wszelkich zabiegów renowacyjnych, co szczególnie sprawdza się w kwestii karoserii. Zamiast ponosić wydatki na nową, zdecydowanie lepiej pozbyć się z niej starych warstw za pomocą piaskowania. Zyskujemy tak oszczędność czasową, jednocześnie nie nadszarpując swego budżetu.

 

 

Opracowanie:

Usługi Piaskowania Kamil Brach

Przytoka 3

  • tel. 511 100 775

Podziel się