Materiał Partnera Papierowe środki higieniczne na twoje potrzeby

Papierowe środki higieniczne na twoje potrzeby

Historia i współczesność papieru toaletowego

Najwcześniejsze informacje o używaniu cienkiego papieru w celach higienicznych pochodzą z XV-to wiecznych Chin. W krajach naszego kręgu kulturowego pojawił się w połowie XIX w. a do masowej produkcji wszedł pod jego koniec. Jest wygodny, łatwy w użyciu i utylizacji, a także przyczynia się do ochrony środowiska przed nadmierną ilością odpadów, bo można go produkować z makulatury. Jak produkuje się papier toaletowy?

Z czego produkuje się papier toaletowy?

Papier toaletowy, tak jak każdy papier, produkuje się z włókien roślinnych, tj. z celulozy. Ten polisacharyd wykorzystywany jest nie tylko w przemyśle papierniczym, ale również w farmaceutycznym, włókienniczym, do produkcji tworzyw sztucznych i w innych. Pochodzi przede wszystkim z drzew – topoli, jodły, świerka i buku, ale także z konopii, trzciny albo ze zbóż. Można wyprodukować papier toaletowy z celulozy, albo z celulozy z odzysku, czyli z makulatury. Ten drugi jest znacznie bardziej ekologiczny. Papier wyprodukowany w całości z celulozy pochodzącej z roślin jest bardziej miękki, wytrzymały i wygodny, podczas gdy papier toaletowy z makulatury zwykle bywa szorstki i nieprzyjemny w dotyku, jest też mniej wydajny i wytrzymały. Należy jednak pamiętać, że produkcja papieru toaletowego z makulatury, którą zajmuje się firma Karat Surowce Wtórne z Trzebinii, jest działalnością pro-ekologiczną, która przyczynia się do ochrony drzew i lasów. Ekologiczny papier toaletowy zwykle nie jest barwiony ani poddawany chemicznemu wybielaniu, dzięki czemu nie zanieczyszcza środowiska i nie powoduje podrażnień alergicznych skóry. Z masy makulaturowej, z której wykonuje się papier toaletowy można także zrobić ręczniki papierowe do wycierania rąk w publicznych toaletach, czy ręczniki kuchenne, o większej wytrzymałości i grubości.

Proces powstawania papieru toaletowego

Na początku procedury produkcji papieru toaletowego powstaje masa papiernicza wytworzona z celulozy. We włókniarzu wypełnionym wodą, rozcieńcza się celulozę do powstania masy o postaci kremowej zawiesiny. Następnie tę zawiesinę czyli masę papierniczą kieruje się do kadzi, gdzie w procesie spilśniania łączy się włókna roślinne w zwartą masę. Producent papieru toaletowego następnie mieli i oczyszcza go z piasku. Powstała pulpa papiernicza jest odwadniania i wysuszana w cylindrach i prasach. Suchy produkt mierzy się – głównie chodzi o jego grubość i nawija na duże rolki, a potem na mniejsze. Poddaje się go również testom jakości. W ostatnim etapie produkcji papier toaletowy poddaje się procesom, które mają spowodować, że będzie bardziej atrakcyjnie wyglądał i... pachniał. Może również wtedy nadać mu jakiś wzór. Wreszcie, gotowy papier toaletowy pakuje się w paczki i dostarcza do sklepów i marketów. 

Podziel się