Artykuł sponsorowany Optymalizacja energii elektrycznej i gazu w przedsiębiorstwach

Optymalizacja energii elektrycznej i gazu w przedsiębiorstwach

Optymalizacja energii elektrycznej oraz gazu w przedsiębiorstwach różnego typu, od produkcyjnych, przez biurowe, po handlowe, nie polega tylko na stosowaniu nowoczesnych instalacji, energooszczędnych urządzeń, czy też stosowaniu systemu automatyki budynkowej, umożliwiającej zarządzanie poborem mediów. Obecnie jednym z rozwiązań pozwalających na uzyskanie wysokich wskaźników oszczędnościowych, bez wysokich nakładów finansowych oraz konieczności modernizacji infrastruktury m.in. instalacyjnej, jest redefiniowanie umów dystrybucyjnych! Takimi czynnościami dla klientów instytucjonalnych, zajmują się zaś profesjonalne i niezależne pracownie doradztwa energetycznego.

Na czym polega optymalizacja umowy dystrybucyjnej?

Każde przedsiębiorstwo, aby móc korzystać z energii elektrycznej, a także gazowej, musi z danym dostawcą podpisać umowę. Jednym z jej składników jest tak zwana umowa dystrybucyjna, w której najważniejszym warunkiem współpracy, jest zamówiona moc umowna dla danego budynku, lub całego jego kompleksu. Tu istotne jest to, że najczęściej owa zamówiona moc umowna, jest określana nie w fazie eksploatacji obiektu, ale w fazie jego projektowania – mowa zarówno o etapach wznoszenia budynku, jak i adaptowania tego już istniejącego pod warunki działalności określonego przedsiębiorstwa.

Takie podejście w sprzedaży energii wielokrotnie przynosi olbrzymie różnice pomiędzy ilością opłacanych zasobów energetycznych, a ich rzeczywistym zużyciem. Projektowana moc umowna, zakłada bowiem w swoim pierwotnym opracowaniu działanie wszystkich urządzeń i instalacji jednocześnie o najwyższej z możliwych poziomów mocy. Optymalizacji kosztów należy zatem szukać rozpoczynając od analizy faktur do poszukiwań w złożonych procesach produkcyjnych jak i funkcjonowania obiektu, również w raportach zużycia energii elektrycznej oraz gazowej tak, aby móc jednoznacznie określić bezpieczny poziom nowych parametrów umownych.

Niestety redefiniowanie postanowień umów zawartych pomiędzy dostawcą energii, a przedsiębiorą, nie jest łatwym zadaniem, dlatego dzisiaj na rynku można spotkać się z pracowniami, które przejmują w tego typu sprawach pełną reprezentację swoich klientów.

Definiowanie taryfy dla danego obiektu

Podstawą do tworzenia nowych umów z dostawcą energii, jest dobór odpowiedniej taryfy dla użytkowanego obiektu. Mowa oczywiście o zakupie energii elektrycznej w której cena zróżnicowana jest w poszczególnych godzinach doby, przy której eksploatowaniu ważne jest określenie grupy taryfowej, ceny przesyłowej, ceny energii, pory roku, a także pory dnia – co jest istotne dla firm zwłaszcza o charakterze produkcyjnym. To ona pozwala na rozróżnienie taryf między innymi na całodobową, szczytową, w szczycie przedpołudniowym, czy w szczycie popołudniowym itp. W przypadku gazu, optymalizacja nie jest osiągana zaś poprzez redefiniowanie wspomnianej taryfy, lecz poprzez odpowiednie „określenie” i zharmonizowanie zamówionej mocy umownej, do rocznej ilości pobranego paliwa gazowego!

Pomoc niezależnej pracowni doradztwa energetycznego

W złożonych procedurach optymalizacji umowy dystrybucyjnej, a także redefiniowaniu taryf, pomagają dzisiaj właścicielom nieruchomości przemysłowych/gospodarczych/komercyjnych itd., a także najemcom lokalów/całych kompleksów i budynków, szeroko wyspecjalizowane grupy ekspertów z pracowni doradztwa energetycznego. Przykładem jest firma ECPLUS, która podejmuje się między innymi długofalowej współpracy z mikro i makro przedsiębiorstwami. To dla nich tworzone są plany optymalizacji kosztów i zużycia energii poprzez przygotowane raporty prognoz oszczędności, działania kontrolingu podpisanych umów z dostawcą, działania monitoringu rachunków, czy też pełne prowadzenie sprawy u sprzedawcy energii – mowa zarówno o zmianie postanowień danej dokumentacji umownej, jak i też rozwiązywaniu umów i zawieraniu ich z nowymi dostawcami prądu oraz gazu.

Z pełną procedurą w tym zakresie, która trwa w zespole ECPLUS nawet zaledwie 2 dni robocze (w przypadku mikro przedsiębiorstw), od przyjęcia zlecenia, zapoznać się warto na dedykowanej stronie internetowej tejże pracowni doradztwa energetycznego. Postaw zatem na rozwiązania tanie, wydajne, bezpieczne i proekologiczne!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas