Materiał Partnera Odzyskiwanie surowców ze złomu elektronicznego i elektrycznego.

Odzyskiwanie surowców ze złomu elektronicznego i elektrycznego.

Odzyskiwanie surowców powoli dorasta do miana jednego z bardzo ważnych źródeł pozyskiwania surowców mineralnych takich jak np. metale. Rok rocznie produkujemy przecież potężną górę złomu elektronicznego. Europa według statystyk jest drugim co do wielkości, po Azji producentem takiego złomu. W skali światowej odzyskujemy zaledwie około 20 procent materiałów, które powoli zapełniają wysypiska śmieci i złomowiska. Wcale nie musi tak być.

Po co oddawać sprzęt na legalne złomowisko?

Sprzęt elektroniczny powinien zostać przez nas zutylizowany po tym, jak przestaje spełniać swoje zadania. To wymóg ustawowy, który został na nas nałożony odgórnie, ale który ma w sobie wyraźny i jasny cel dbałości o środowisko naturalne. Dbałości, która powinna być zakorzeniona w naszej krwi, bez której powstają dzikie wysypiska, niebezpieczne dla lasów, zwierząt, a nawet samych ludzi.

Utylizacja sprzętu elektrycznego i elektronicznego w legalnym skupie złomu pozwala nam mieć nadzieje, że to, co z niego zostało, z pewnością zostanie poddane recyklingowi. Sprzęt elektroniczny dzielimy zatem na kilka podstawowych grup, z których odzyskać można np. metale kolorowe, metale szlachetne, rzadkie itp. Te grupy to:

  • urządzenia gospodarstwa domowego i dużych gabarytach (np.: pralki, chłodziarki, zamrażarki, zmywarki, grzejniki elektryczne),
  • urządzenia gospodarstwa domowego o małych gabarytach (np.: odkurzacze, żelazka, tostery, wagi, zegary, suszarki, golarki),
  • sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny (np.: komputery, laptopy, drukarki, kserokopiarki, kalkulatory, faksy, telefony),
  • sprzęt audiowizualny (np.: odbiorniki radiowe i telewizyjne, kamery wideo, sprzęt hi-fi, wzmacniacze).

Ponadto można także wyróżnić takie sprzęty jak narzędzia elektryczne i elektroniczne, zabawki i sprzęt rekreacyjny, urządzenia medyczne, przyrządy do nadzoru i kontroli czy nawet automaty.

Dzięki miejscom utylizacji takich odpadów nie trafiają one wprost na wysypiska, a to, co w nich wartościowe poddane zostaje odzyskiwaniu.

Co odzyskujemy ze złomu sprzętu elektronicznego i elektrycznego?

Z takiego złomu w szczególności pozyskujemy różnego rodzaju metale. Wśród nich warto wymienić np. : miedź, aluminium, żelazo, nikiel, cynk, cynę, antymon, złoto, srebro, platynę, pallad. Ponadto znajdujemy tam stal, która również można odzyskać.

Sprzęt elektroniczny to prawdziwy skarb, w którym znajdujemy spore ilości wysokowartościowych metali szlachetnych. Co do sposobu ich odzyskiwania i ilości, jaką można odzyskać, istnieje wiele dywagacji. Nie ustalono jeszcze najlepszej metody ich odzysku, ale branża “górnictwa miejskiego” stale się rozwija.

Wielkie znaczenie ma także zdolność odzysku takich metali, jak: lantan, cer, prazeodym, neodym, promet, samar, europ, gadolin, terb, dysproz, holm, erb, tul, iterb, lutet oraz skand i itr. Jak twierdzą fachowcy ze skupu złomu Złomet z Łodzi, ich wysokie wykorzystanie w elektronice i nowych technologiach pozwala na szybkie znalezienie dla nich nowego właściciela.

Odzyskiwanie metali, niemetali, stopów i materiałów innego gatunku powinno być naszym nadrzędnym celem. Zasoby surowców na Ziemi nie zwiększą się z czasem. Ich wydobycie i przetwarzanie szybko ogranicza zasoby. Szczególnie w małej i starej Europie.

Opracowanie:

Złomet Maciej Olejniczak

Łódź , Pomorska 557

Podziel się