Artykuł sponsorowany Odpady medyczne – rodzaje, segregacja, utylizacja

Odpady medyczne – rodzaje, segregacja, utylizacja

Znaczna część polskich domów segreguje śmieci. I choć w gospodarstwie domowym na próżno szukać opadów medycznych, to warto wiedzieć, że niektóre placówki muszą oddzielać od pozostałych odpadów pozostałości medyczne. I choć odpady medyczne kojarzą się przede wszystkim ze szpitalami, przychodniami czy laboratoriami, to warto pamiętać, że można spotkać się z nimi na przykład u fryzjera czy kosmetyczki. Co więc zalicza się do odpadów medycznych?

Co zalicza się do odpadów medycznych?

Pod pojęciem odpadów medycznych kryją się odpady zwierające materiały zakaźne. Przede wszystkim należy tu wymienić narzędzia chirurgiczne, które są wykorzystywane podczas zabiegów czy operacji w szpitalach. Nie należy zapominać również o tym, że do odpadów medycznych zalicza się także opatrunki z materiału lub gipsu, odpady amalgamatu dentystycznego, ale również pojemniki na krew oraz substancje konserwujące, które wykorzystuje się do przechowywania krwi. Warto pamiętać również o tym, że odpowiedniej utylizacji odpadów medycznych podlegają również niektóre leki.

Odpady medyczne to również wszystkie pozostałości z żywienia pacjentów na oddziałach zakaźnych. Warto pamiętać o tym, że z odpadami medycznymi można spotkać się nie tylko w szpitalach, ale również w salonach fryzjerskich czy też gabinetach kosmetycznych, a także w studiach kosmetycznych. Wszelkie waciki, igły wykorzystywane w zabiegach oczyszczania skóry, czy też jednorazowe narzędzia wykorzystywane w zabiegach manicure i pedicure, również powinny zostać odpowiednio zutylizowane, ponieważ mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i zwiększać ryzyko zarażenia innych klientów.

Jak wygląda segregacja odpadów medycznych?

Odpady medyczne w żadnym wypadku nie mogą trafić do odpadów zmieszanych. Przede wszystkim należy gromadzić je w workach lub pojemnikach w odpowiednich barwach. Kolorem czerwonym powinny być oznaczone wszystkie te odpady medyczne, które mogą być źródłem zarażenia. Kolor żółty zarezerwowany jest dla pozostałości niebezpiecznych, ale innych, niż zakaźne Pozostałe odpady medyczne, których nie można zakwalifikować do powyższych grup, powinny trafić do worka lub pojemnika oznaczonego kolorem innym niż czerwony czy żółty.

A co z utylizacją odpadów medycznych? Tym zajmie się firma Romar z województwa mazowieckiego. Przedsiębiorstwo wykorzystuje do pozbycia się niebezpiecznych odpadów metodę termiczną, która polega na spalaniu śmieci w wysokiej temperaturze. Koniecznie należy jednak podkreślić, że jest to proces bezpieczny dla środowiska – wszystko odbywa się w specjalnych piecach, które nie przyczyniają się do wydobywania się niebezpiecznych substancji do atmosfery.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas