Materiał Partnera Odpady budowlane – co z nimi zrobić?

Odpady budowlane – co z nimi zrobić?

Odpady budowlane to nie tylko problem wizualny i praktyczny. To także kłopot dla środowiska, do którego trafiają często niezwykle toksyczne materiały i produkty. Już na etapie realizacji prac budowlanych warto opracować plan radzenia sobie z tego typu odpadami. Okazuje się jednak, że ich wykorzystanie wcale nie musi być drogie i trudne. Jak to zrobić?

Nigdy nie pal odpadów budowlanych

Zanim przejdziemy do czysto praktycznych działań, warto wiedzieć, czego bezwzględnie nie należy robić z odpadami budowlanymi. Przede wszystkim nie należy ich spalać, bowiem w wyniku tego do atmosfery, a co za tym idzie także do naszych organizmów, dostają się niezwykle szkodliwe substancje takie jak tlenki azotu, cyjanowodór, metale ciężkie, a także inne, rakotwórcze i niebezpieczne substancje. Finalnie wracają one do ludzkich ciał, powodując poważne choroby oraz alergie. Straszakiem przeciwko tego typu działaniom jest także kara na poziomie 5 tys. zł za nielegalne spalanie odpadów.  

Zużywaj do końca

Nie wszystkie materiały, których używamy do prac remontowych i budowlanych, muszą ostatecznie znaleźć się na wysypisku śmieci, wiele z nich można bowiem ponownie wykorzystać. Są to między innym różnego rodzaju farby oraz kleje, które powinniśmy zużytkować do końca, na przykład do realizacji drobnych napraw czy poprawek. Często dobrze również nie wyrzucać wszystkich płytek czy kafelków, gdyż możemy ich potrzebować przy ewentualnych uszkodzeniach czy realizacji drobnych poprawek remontowych.

Wywóz odpadów

Jeśli nie znajdziemy odpowiedniego przeznaczenia dla pozostałych materiałów, pozostaje nam profesjonalny wywóz odpadów. Zajmują się nim fachowe przedsiębiorstwa korzystające z pojemnych kontenerów różnej wielkości, takie jak firma ORDER PW z Kielc, która transportuje je do odpowiednich miejsc. Do zabieranych materiałów należą między innymi gruz, zmieszane odpady budowlane lub wielkogabarytowe. Kontenery mogą zostać także podstawione na miejsce inwestycji, dlatego na bieżąco można je zapełniać, a finalnie sama firma zajmie się ich wywiezieniem.

Należy pamiętać, że odpady budowlane są niezwykle szkodliwe dla nas oraz dla środowiska, dlatego każdy odpowiedzialny inwestor powinien podjąć świadome kroki w celu ich pozbycia się. Okazuje się jednak, że pomóc mogą w tym specjalistyczne firmy zajmujące się tego typu działaniami, których usługi są dostępne w większości lokalizacji na mapie Polski, a także są niedrogie i łatwe w zamówieniu.

Opracowanie:

ORDER PW Tomasz Michta

Kielce , Długa 41

Podziel się