Materiał Partnera Od czego zależy sprawność kotłów na biomasę?

Od czego zależy sprawność kotłów na biomasę?

Kotły na biomasę to nie tylko moda, to również realne oszczędności, które można odczuć już w pierwszym roku użytkowania kotłów. Kotły na biopaliwo to wygoda i komfort, którą doceni każdy, kto szuka sposobu ogrzewania domu, niewymagającego codziennego rozpalania, pilnowania zasobnika i przy tym oszczędności w skali roku. Od czego zależy sprawność kotłów?

Co to jest sprawność kotłów grzewczych?

Sprawność kotła to podstawowe parametry urządzeń grzewczych. To stosunek mocy otrzymanej z danego urządzenia do mocy włożonej w to urządzenie, wyrażaną w procentach. W przypadku kotłów na biomasę na sprawność kotłów grzewczych wpływa jakość zastosowanego paliwa oraz oczywiście dobrana moc grzewcza kotła na biomasę do danego obiektu budowlanego.

Wszystko zależy od przyjętych założeń podczas planowania instalacji grzewczej opartej na biopaliwach. Należy zdawać sobie sprawę, że moc kotła grzewczego na biopaliwo zależeć będzie nie tylko d powierzchni ogrzewanej (metrażu domu), ale również od wieku budynku, rodzaju użytych materiałów budowlanych, zastosowanych rozwiązaniach poprawiających termikę budynku, jak rodzaj stolarki otworowej, rodzaju ocieplenia i sposobu ocieplenia budynku. Dlatego rozważając montaż kotła na biopaliwo, należy do każdego projektu podejść indywidualnie. Wymaga to sporego doświadczenia i rozeznania w rodzajach kotłów grzewczych na biomasę, gdyż w zależności od wybranego kotła o danej mocy grzewczej na dany rodzaj paliwa zależeć będzie sprawność całej instalacji. Przykładem firmy, która dysponuje wykwalifikowaną kadrą pracowników pomagających dobrać moc i model kotła to potrzeb inwestora jest Spółka Compte Fortech.

Od czego zależy moc kotła na biopaliwo?

W przypadku ogrzewania budynku jednorodzinnego moc kotła na biopaliwo powinna być równa lub większa o ok. 10% od zapotrzebowania na ciepło budynku. Oczywiście mowa tu o stosowaniu do załadunku biopaliwa najwyższej jakości, pochodzącego z pewnego źródła. Jest to o tyle ważne, że paliwo o niskiej jakości może obniżyć sprawność kotła na biopaliwo nawet o 50%. Obniżenie mocy kotła o 50% względem jego mocy nominalnej sprawi, że instalacja grzewcza będzie całkowicie niewydolna, a o żadnym zadowoleniu i komforcie oczywiście nie może być mowy.

Tajemnica sprawnych kotłów grzewczych na biomasę (i nie tylko tych) to właściwie dopasowanie kotła do potrzeb cieplnych budynku. Ma to związek z ilością dni w roku, w ciągu których kocioł będzie pracował z mocą poniżej mocy nominalnej, czyli przy obciążeniu częściowym. W naszych warunkach klimatycznych pełną moc kotła wykorzystuje się jedynie do kilkunastu dni w roku. Moc kotła grzewczego powinna być więc tak ustalona, aby kocioł pracował z najwyższa z możliwych sprawności również przy obciążeniu częściowym, czyli przez niemal cały sezon grzewczy. W optymalizacji działania kotłów na biomasę może pomóc zastosowanie odpowiednich akcesoriów do kotłów na biomasę jak np. zasobniki akumulacji ciepła.

Opracowanie:

Compte For-Tech Sp. z o.o.

Chojnice , Liściasta 13

Podziel się