Materiał Partnera Obsługa systemu automatyki przemysłowej – innowacyjne rozwiązania

Obsługa systemu automatyki przemysłowej – innowacyjne rozwiązania

Systemy automatyki przemysłowej wymagają ściśle określonych działań obsługowych. Stopień zaangażowania człowieka w pracę urządzeń jest zależny od stopnia ich automatyzacji. Aby system działał sprawnie, istotna jest kontrola przebiegu procesów, szybka reakcja na sytuacje zagrożenia oraz precyzyjne wykrycie wszelkich nieprawidłowości.

Jak przebiega obsługa systemu?

Sposób obsługi systemu automatyki przemysłowej stanowi wynikową użytych komponentów: przełączników, przycisków oraz pokręteł. Ocena pracy systemu opiera się na obserwacji bieżącego stanu i zachowania lampek oraz wyświetlaczy. Częstą praktyką w zakładach produkcyjnych jest wirtualizacja elementów poprzez umieszczenie ich na ekranie panelu operatorskiego.

Czym jest panel operatorski?

Panel operatorski to podzespół pozwalający ingerować w pracę systemu oraz badać jego aktualny stal. Firmy zajmujące się projektowaniem i wykonawstwem systemów automatyki przemysłowej, takie jak JMG Projekt Marcin Głogosz, dobierają panele dostosowane do stopnia zautomatyzowania i skomplikowania danego procesu technologicznego. W zależności od potrzeb mogą przyjmować postać zespołu przycisków i znaków wizualnych, integralnie montowanych elementów lub klawiatury z przyciskami funkcyjnymi. 

Jak wybrać panel operatorski?

Dużym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się panele z wyświetlaczem i klawiaturą wzbogacone o przyciski funkcyjne. Modele z fizycznymi przyciskami są szczególnie popularne w zakładach produkcyjnych wykorzystujących podstawowe systemy automatyki. Przy bardziej zaawansowanych procesach technologicznych, wymagających szczegółowej wizualizacji, wykorzystuje się panele operatorskie z dotykowym ekranem, które pozwalają wyświetlać pełne dane dotyczące procesu i urządzeń, oraz ułatwiają pracę programistom tworzącym aplikacje sterujące.

Dobór panelu operatorskiego do konkretnej aplikacji wymaga uwzględnienia liczby elementów obsługiwanych przez dany system oraz ich rolę. Panele różnią się od siebie wielkością, obecnością dodatkowych funkcji oraz możliwością pracy w konkretnych sektorach przemysłu.

Sterowanie systemem automatyki

Sterowanie procesem technologicznym i jego wizualizacji wymaga zaopatrzenia systemu we właściwie dobrany sterownik. Sterownik PLC, umożliwiający kontrolę procesu i  działań urządzeń na podstawie sygnałów emitowanych z czujników, to najczęstszy wybór klientów. Odpowiednio zaimplementowany, wyposażony we wskazaną liczbę wejść/wyjść i dopasowany do potrzeb firmy, sprawi, że obsługa systemu nie będzie stanowiła żadnego problemu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas