Artykuł sponsorowany Obróbka tworzyw sztucznych na maszynach CNC

Obróbka tworzyw sztucznych na maszynach CNC

Tworzywa sztuczne wykorzystywane są niemalże w każdej branży. Elementy z polipropylenu, polietylenu, poliamidu, PCV, plexi, poliacetalu czy też teflonu produkowane są dla sektora motoryzacyjnego, budowlanego, wnętrzarskiego, a także dla szerokiego zastosowania przemysłowego. Większość produktów z tworzyw sztucznych powstaje zaś dzisiaj w technologii obróbki mechanicznej CNC, a także przy wykorzystaniu szeregu procesów termoformowania.

Od cięcia na wymiar, po spawanie tworzyw sztucznych

Obróbka tworzyw sztucznych to zadanie tylko dla pracowni, które wyposażone są w nowoczesny sprzęt. Do niego zaliczyć można różnego rodzaju urządzenia obróbki mechanicznej CNC, a także te wykorzystywane do procesów termoformowania. Tworzenie przedmiotów z PP, PE, PCV, PC, PA, PET, POM czy PTFE, wymaga zatem doboru różnych technik takich jak:

  • cięcie na wymiar,
  • gięcie,
  • polerowanie,
  • toczenie,
  • frezowanie wieloosiowe,
  • spawanie.

Czy jednak sam proces mechaniczny lub termiczny są najważniejsze? Odpowiedź brzmi: nie. Przed właściwą obróbką ważne jest także dokładne jej zaplanowanie wraz z kalibracją urządzeń oraz wprowadzaniem do ich systemów gotowych projektów. To właśnie one są podstawą produkcji, zarówno detali, jak i też całych serii wyrobów. Opracowanie techniczne musi mieć przy tym postać cyfrową – jest tworzone w programach typu CAD/CAM. Na co one dzisiaj pozwalają? Przede wszystkim na niesamowicie dokładne zaprojektowanie produktu z tworzywa sztucznego, niezależnie czy będzie to wyrób dla przemysłu ciężkiego, lekkiego, czy też dla firmy budowlanej, farmaceutycznej oraz odbiorcy z sektora spożywczego lub motoryzacyjnego (automotive).

Zalety obróbki CNC i termoformowania zautomatyzowanego

Zarówno obróbka mechaniczna CNC, jak i termoformowanie można zaliczyć do procesów wysoce zautomatyzowanych. To dzięki nim ogranicza się koszty produkcji, a także czas wytwarzania. Dodatkowo liczyć można na wyjątkową powtarzalność produkcyjną oraz jakość wyrobów z tworzyw sztucznych, które dopracowane są co do setnych milimetra. Przy wykorzystaniu nowoczesnych parków do obróbki CNC i termoformowania ogranicza się ilość produktów wadliwych. Bezpieczniejsze jest też środowisko pracy – ograniczane są tzw. ryzyka zawodowe.

Dodatkowo automatyzacja pozwala na nieprzerwane produkowanie nawet nocą oraz na błyskawiczne wprowadzanie modyfikacji w wytwarzanych konstrukcjach. No elastyczną współpracę można dzięki temu liczyć wraz z pracownią ARTECH z Poznania, która obsługuje zarówno małe, jak i duże zamówienia.

Prototyping i modelowanie 3D

Najlepsze firmy z branży produkcji elementów z tworzyw sztucznych, gwarantują również zintegrowane z obrabiarkami CNC i formiarkami programy do prototypowania oraz modelowania 3D. W taki właśnie sposób tworzy się wersje próbne produktów, poddając je zarówno testom symulacyjnym w środowisku cyfrowym, jak i analizom rzeczywistym np. testy wytrzymałościowe oraz użytkowe. Co zaś daje prototyping i modelowanie 3D? Jest to sposób na szukanie wyższej jakości procesów produkcyjnych oraz samego wyrobu. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas