Materiał Partnera Obróbka strumieniowo-ścierna od podstaw. Na czym polega piaskowanie?

Obróbka strumieniowo-ścierna od podstaw. Na czym polega piaskowanie?

Stal to jeden z podstawowych materiałów wykorzystywanych w szeroko pojętym przemyśle i w branży budowlanej. Konstrukcje stalowe są jednak narażone na oddziaływanie szkodliwych czynników, takich jak wilgoć, które prowadzą do powstawania korozji. Aby zwiększyć odporność elementów stalowych na korozję, niezbędne jest dokładne wyczyszczenie i przygotowanie powierzchni, do czego wykorzystuje się metody obróbki strumieniowo-ściernej.

Do czego służy obróbka strumieniowo-ścierna?

Obróbką strumieniowo-ścierna obejmuje zabiegi technologiczne, których celem jest oddziaływanie na daną powierzchnię strumieniem powietrza emitowanego pod dużym ciśnieniem, w którym znajdują się drobne cząsteczki twardych materiałów ściernych, takich jak piasek, żużel, śrut stalowy lub szkło. W rezultacie tak potraktowane elementy zostają oczyszczone, a ich struktura odpowiednio wyprofilowana. Technologię tę wykorzystuje się do usuwania wszelkich zabrudzeń, pozostałości starych powłok malarskich oraz uszkodzeń, które powstają w obrębie konstrukcji stalowych na skutek procesów korozyjnych.

Obróbka strumieniowo-ścierna stosowana jest również jako proces przygotowawczy do dalszych prac polegających na zabezpieczeniu antykorozyjnym stalowych konstrukcji, np. poprzez malowanie proszkowe. - Dodaje specjalista reprezentujący lakiernię i malarnię proszkową Technikor z siedzibą w Płochocinie pod Warszawą. - Dzięki usunięciu zanieczyszczeń, w tym pyłów i wyjątkowo uporczywych tłustych plam z metalowej powierzchni oraz nadaniu jej odpowiednio szorstkiej struktury, tak przygotowane podłoże charakteryzuje się lepszą przyczepnością, co w praktyce oznacza, że naniesione na nie powłoki będą trwalsze i bardziej odporne na działanie niekorzystnych czynników.

Charakterystyka technologii piaskowania

Jak już zostało wspomniane, w technologii obróbki strumieniowo-ściernej czyszczona powierzchnia zostaje obrzucona wybranym materiałem ściernym. W tym celu wykorzystuje się sprężone powietrze, co pozwala na uzyskanie pożądanej wartości ciśnienia. W strumieniu wyrzucanego powietrza znajdują się cząsteczki ścierniwa mineralnego. Znakomicie sprawdza się tu kwarc, który charakteryzuje się odpowiednim stopniem twardości i granulacji ziaren. Do zalet piaskowania należy możliwość uzyskania gładkiej, a przy tym odpowiednio chropowatej powierzchni o dużej przyczepności nawet w trudno dostępnych miejscach, np. w narożnikach czy zakrzywieniach konstrukcji. Podsumowując, piaskowanie jako metoda obróbki strumieniowo-ściernej stanowi uniwersalną technologię czyszczenia i przygotowywania konstrukcji stalowych, która jest powszechnie wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu.

Podziel się